Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-05-2022 08:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Józef
Nazwisko: Światło
Miejsce urodzenia: MEDYN
Data urodzenia: 01-01-1915
Imię ojca: Gabriel
Imię matki: Rebeka
Znany/a też jako:
Izaak Fleischfarb

Dodatkowe informacje:

Z dniem 26.04.1943 zmienił nazwisko z Fleischfarb na Światło. Z dokumentów wynika, że pracę w organach rozpoczął w 1944 najpierw w charakterze inspektora woj. warszawskiego, następnie naznaczony na naczelnik wydziału śledczego KW MO Warszawa. W 1945 przeniesiony do WUBP w Warszawie, gdzie pracuje w grupie operacyjnej ppłk Lichaczowa biorąc czynny udział w likwidacji "Białowieży", a następnie w operacyjnej grupie płk Michajłowa. W okresie od 4.11.1953 do 10.11.1953 oraz od 15.11.1953 do 22.11.1953 delegowany do Czechosłowacji. W okresie od 3.12.1953 do 10.12.1953 wraz z Anatolem Fejginem delegowany służbowo do NRD, w trakcie pobytu w dniu 5.12.1953 ucieka do Berlina Zachodniego. W związku ze zdradą tajemnicy służbowej i państwowej oraz dezercją wydalony ze służby z organów bezpieczeństwa państwa z pozbawieniem stopnia oficerskiego. W karcie przebiegu służby napisano, iż zdjęty ze wszelkiego zaopatrzenia MBP z dniem 30.09.1954.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KW MO WARSZAWA SŁUŻBA ŚLEDCZA SZEF - 10-1944
IPN BU 0193/7549, IPN BU 1977/438 8141/V, 742/61/1768 akta osobowe
WUBP WARSZAWA BRAK ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 17-01-1945
MBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 16-09-1945
WUBP OLSZTYN BRAK ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 17-12-1945
WUBP KRAKÓW BRAK ZASTĘPCA SZEFA - 25-10-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ V NACZELNIK - 01-10-1948
MBP WARSZAWA BIURO SPECJALNE ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-03-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT X ZASTĘPCA DYREKTORA ppłk 01-12-1951 30-09-1954
.