Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Skrzeszewski
Miejsce urodzenia: Nowy Sącz
Data urodzenia: 27-04-1901
Imię ojca: Oskar
Dodatkowe informacje:

Pseudonim: "Maciek". W okresie: 1921-1924 w KZMP. 1924-1938 w KPP. Od 07.1944 w PPR, a od 15.12.1948 w PZPR. W okresie: 07.1944 - 01.1947 poseł do KRN, 10.1952 - 11.1956 poseł na Sejm PRL I kadencji. Od 09.1945 do 02.1947 ambasador RP we Francji. Od 03.1957 do 12.1969 szef Kancelarii Sejmu.
Źródła: AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 422.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Resort Oświaty PKWN Lublin/Warszawa 21-07-1944 31-12-1944 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 92.
Minister Ministerstwo Oświaty Warszawa 31-12-1944 28-06-1945 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 93.
Członek KC Warszawa PPR 12-1945 12-1948 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 422.
Minister Ministerstwo Oświaty Warszawa 06-02-1947 7-07-1950 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 196.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 03-1959 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 422.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Warszawa 07-1950 03-1951 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 422.
Minister Ministerstwo Spraw Zagraniczych Warszawa 20-03-1951 27-04-1956 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 208.
Sekretarz Rada Państwa PRL Warszawa 27-04-1956 20-02-1957 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 171.
Członek Centralna Komisja Rewizyjna KC Warszawa PZPR 03-1959 11-1968 AAN, Biuro Spraw Kadrowych PZPR, sygn. 237/XXIII-900; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 422.