Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Morawski
Miejsce urodzenia: JAKUBOWICE MUROWANE
Data urodzenia: 19-10-1924
Imię ojca: Jan
Imię matki: Rozalia
Dodatkowe informacje:

Wg wielu dokumentów, data pierwszego zwolnienia: 30.11.1979.
W dniu 14.08.1975 mianowany kierownikiem punktu operacyjnego w Budapeszcie (oficjalnie: I sekretarz Ambasady PRL).
Delegowany służbowo: od 23.07.1959 do 8.08.1959 do Austrii; od 23.08.1960 do 2.09.1960 do Włoch; od 3.06.1961 do 9.06.1961 do Czechosłowacji; od 27.05.1963 do 5.06.1963, od 4.05.1965 do 9.05.1965, od 4.06.1965 do 9.06.1965 oraz od 15.07.1969 do 25.07.1969 do ZSRR; od 20.06.1964 do 26.06.1964, od 14.10.1966 do 19.10.1966 oraz od 23.07.1967 do 28.07.1967 do Węgier; od 10.12.1964 do 23.12.1964 do Grecji, Turcji, Izraela; od 15.10.1973 do 18.10.1973 do Bułgarii.
W marcu 1944 należał do AK na terenie wsi Jakubowice Murowane (ps. "Włuczęga"). W czerwcu 1944 grupa ta przeszła do AL pod dowództwem Zbigniewa Stępki "Mara" - Dowódcy II Obwodu, II Brygady Z. Lubelskiej AL.
W okresie od 25.07.1944 do 31.12.1949 brał udział w walkach z "bandami i reakcyjnym podziemiem".
Od 9.04.1954 do 12.04.1955 kurs specjalny w Wyższej Szkole KGB w Moskwie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KM MO LUBLIN BRAK MILICJANT - 25-07-1944
IPN BU 003175/268 t. 1-2 15577/V akta osobowe
WUBP LUBLIN BRAK DANYCH PRACOWNIK - 05-09-1944
MUBP LUBLIN SEKCJA I WYWIADOWCA - 25-09-1944
MUBP LUBLIN SEKCJA I ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 29-03-1945
MUBP LUBLIN SEKCJA II KIEROWNIK - 13-08-1945
WUBP LUBLIN WYDZIAŁ IV, SEKCJA I STARSZY REFERENT P.O. KIEROWNIKA - 04-01-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ I, SEKCJA II REFERENT - 15-07-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ II, SEKCJA I STARSZY REFERENT P.O. KIEROWNIKA - 16-12-1946
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ II, SEKCJA I ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 01-05-1947
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ II, SEKCJA I KIEROWNIK - 01-11-1947
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ V, SEKCJA I KIEROWNIK - 15-01-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ V ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-03-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT XI, WYDZIAŁ I NACZELNIK - 15-01-1953
MBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DEPARTAMENTU KADR - 15-02-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT VI ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-05-1955
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ V NACZELNIK - 28-11-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III ZASTĘPCA DYREKTORA - 10-10-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT IV P.O. DYREKTORA - 15-06-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT IV DYREKTOR - 01-07-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III DYREKTOR - 01-11-1971
MSW WARSZAWA BIURO HISTORYCZNE DYREKTOR - 18-12-1973
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I DYREKTOR (ETAT NIEJAWNY) płk 15-04-1975 19-11-1979
ASW WARSZAWA INSTYTUT I, ZAKŁAD II STARSZY WYKŁADOWCA płk 16-04-1984 30-11-1986