Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Marceli
Nazwisko: Reich
Miejsce urodzenia: WŁOCŁAWEK
Data urodzenia: 02-06-1920
Imię ojca: Dawid
Imię matki: Helena
Znany/a też jako:
Marceli Rajch

Marceli Ranicki

Marceli Reich-Ranicki

Dodatkowe informacje:

Z niektórych dokumentach wynika, że od 25.01.1945 pracował na stanowisku tłumacza-kontrolera. Z dniem 15.12.1945 oficjalnie zwolniony z pracy, w rzeczywistości skierowany do pracy wywiadowczej do Wydziału II Samodzielnego MBP. Z pisma naczelnika Wydziału II MBP ppłk. Burgina do dyrektora Biura Personalnego MBP ppłk. Orechwy: „W ciągu okresu od momentu zwolnienia do dnia dzisiejszego [24.04.1946] ppor. Reich pracował w jednej z polskich placówek zagranicznych. Przez cały czas ppor. Reich wywiązywał się sumiennie z powierzonych mu obowiązków, przejawiając wiele oddania, inicjatywy własnej i samodzielności w pracy” (IPN BU 0193/896, rozdział III, k. 16). Z wyciągu uchwały z 17.09.1946: „Prezydium Krajowej Rady Narodowej na posiedzeniu dnia 17 września 1946 r. uchwala na wniosek Ministra Bezp. Publ. odznaczyć za wybitne zasługi, wykazane męstwo w walce z bandami dywersyjnymi oraz wzorową służbę (...) por. Reich Marceli” (IPN BU 0193/896, rozdział III, k. 29). Z charakterystyki z 11.01.1947: „Por. Reich Marceli (...) wykazuje (...) dużą inicjatywę w wykonywaniu powierzonych sobie zadań. Jest zdolnym i posiadającym szybką orientację pracownikiem. Por. Reich Marceli wykazuje dużo samodzielności w pracy oraz oddania swym obowiązkom” (IPN BU 0193/896, rozdział III, k. 19). Z charakterystyki z 17.01.1947: Reich Marceli „Wykazuje aktywność i duże zainteresowanie się kwestiami politycznymi. (...) Z agenturą umie dobrze pracować” (IPN BU 0193/896, rozdział III, k. 21). Według odpisu pisma z dnia 20.11.1952 dyrektora Departamentu Kadr MBP płk. Orchewy do dyrektora Departamentu X MBP płk. Fejgina, w lutym 1948 przeszedł na etat niejawny Departamentu VII MBP jako bezterminowo i bezpłatnie urlopowany, obejmując stanowisko zastępcy konsula generalnego RP w Londynie, a od stycznia 1949 p.o. konsula generalnego (IPN BU 0193/896, rozdział II, k. 19-21). Zwolniony dyscyplinarnie za sfałszowanie danych personalnych oraz nadużycie władzy i przeniesiony do rezerwy MON.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
RBP LUBLIN WYDZIAŁ CENZURY, ODDZIAŁ CENZURY WOJSKOWEJ NR 191 CENZOR - 10-11-1944
IPN BU 0193/896 957/V akta osobowe
MBP LUBLIN WYDZIAŁ CENZURY WOJENNEJ, ODDZIAŁ III CENZOR-TŁUMACZ - 25-01-1945
WUBP KATOWICE GRUPA OPERACYJNA KIEROWNIK - 05-02-1945
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ CENZURY WOJENNEJ, SEKCJA III REFERENT - 15-03-1945
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ CENZURY WOJENNEJ, SEKCJA III STARSZY REFERENT - 01-07-1945
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ CENZURY WOJENNEJ, SEKCJA III ZASTĘPCA KIEROWNIKA - 01-09-1945
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI WYDZIAŁU PERSONALNEGO ppor. 01-12-1945 15-12-1945
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ II SAMODZIELNY, ODDZIAŁ IV STARSZY REFERENT - 23-04-1946
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ II SAMODZIELNY, ODDZIAŁ IV STARSZY REFERENT P.O. NACZELNIKA - 01-10-1946
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ II SAMODZIELNY, ODDZIAŁ II, REFERAT II KIEROWNIK - 11-01-1947
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ II KIEROWNIK SEKCJI P.O. NACZELNIKA kpt. 17-07-1947 28-01-1950