Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zygmunt Henryk
Nazwisko: Ostrowski
Miejsce urodzenia: Zawada
Data urodzenia: 19-02-1911
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Antonina
Dodatkowe informacje:

Wedle materiału aktowego: inż. mechanik; od 03.1945 w PPR, od 12.1948 w PZPR;
1926-1929 pomocnik biurowy w Komunalnej Kasie Oszczędności w Gostyninie;
1929-1934 uczeń w Państwowej Szkole Przemysłowej w Bydgoszczy;
1934-1936 technik ruchu w Gazowni Miejskiej w Toruniu;
1936-1939 konstruktor, kier. montażu w Firmie "Aeosolo" w Gdyni;
1940-1941 przebywał u siostry nauczycielki we wsi Osowicz;
1941-1945 kreślarz, konstruktor w Fabryce "Lehnert" w Bydgoszczy;
1945-1950 kier. porodukcji, dyr. handlowy, dyr. naczelny w Pomorskich Zakładach Budowy Maszyn w Bydgoszczy;
1950-1951 z-ca dyr. d/s inwestycyjnych w Centralnym Zarządzie Budowy Maszyn Ciężkich w Gliwicach;
1951-1952 dyr. naczelny Centralnego Zarządu Ogólnego Budownictwa Maszynowego w Warszawie;
1952-1953 dyr. naczelny Centralnego Zarządu Przemysłu Urządzeń Mechanicznych w Warszwie;
1953-1958 dyr. dep. w PKPG;
1958-1960 dyr. generalny Zjednoczenia Przemysłu Taboru Kolejowego "Tasko" w Poznaniu;
Źródła: AAN KC PZPR CK 6524; AAN KC PZPR XI/1036, k. 18; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 409.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego Warszawa 31-05-1960 24-07-1962 AAN KC PZPR CK 6524; AAN KC PZPR XI/1036, k. 18.
Minister Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego Warszawa 24-07-1962 23-06-1965 AAN KC PZPR CK 6524; AAN KC PZPR XI/1036, k. 18.
Zastępca Członka KC Warszawa PZPR 20-06-1964 16-11-1968 PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 115.
Prezes Główny Urząd Miar Warszawa 07-1965 06-1966 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 235.
Prezes Centralny Urząd Jakości i Miar Warszawa 07-1966 04-1972 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 233.