Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-07-2022 09:12

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Józef
Nazwisko: Jurkowski
Miejsce urodzenia: LUBLIN
Data urodzenia: 30-03-1913
Imię ojca: Daniel
Imię matki: Maria
Znany/a też jako:
Józef Jungman
Imiona rodziców: Dawid Rywka


Dodatkowe informacje:

Służba w Armii Czerwonej (maj 1943). Nazwiskiem "Jurkowski" posługiwał się od maja 1943 (zmienił personalia na polecenie dowództwa politycznego dywizji). Od 24.06.1944 do 1.08.1944 zastępca dowódcy Samodzielnego Batalionu Specjalnego. Od 12.10.1944 do 22.01.1945 adiutant osobisty naczelnego dowódcy WP. Od 12.06.1956 do 11.12.1956 oddelegowany do V Międzynarodowej Komisji dla Nadzoru i Kontroli nad wykonaniem rozejmu w Indochinach. Od 11.12.1956 do 1.04.1958, będąc w dyspozycji Departamentu Kadr MSW, przebywał jako słuchacz w Akademii Sztabu Generalnego MON w Rembertowie. W 1968 wyjechał do Izraela. Rozkazem personalnym nr 045 z dnia 26.03.1971 podpisanym przez gen. broni Wojciecha Jaruzelskiego został pozbawiony stopnia oficerskiego "z powodu braku wartości moralnych" i zdegradowany do stopnia szeregowca (IPN BU 2174/1518, k. 22).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
RBP LUBLIN BRAK DANYCH OFICER DO ZLECEŃ SPECJALNYCH kpt. 01-08-1944 12-10-1944
IPN BU 0154/54, IPN BU 2174/1518 7569/V, 1483/70/128 karta osobowa
MBP WARSZAWA GRUPA OPERACYJNA NA GÓRNY ŚLĄSK P.O. KIEROWNIKA - 23-01-1945
WUBP BYDGOSZCZ BRAK KIEROWNIK - 25-12-1945
WUBP GDAŃSK BRAK SZEF - 15-03-1948
MBP WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI ZASTĘPCY MINISTRA - 15-08-1950
MBP WARSZAWA INSPEKTORAT MINISTRA STARSZY INSPEKTOR - 01-09-1951
WUBP KATOWICE BRAK SZEF - 01-12-1951
WUdsBP STALINOGRÓD (KATOWICE) KIEROWNICTWO KIEROWNIK - 01-01-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT V DYREKTOR - 01-06-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA DO DYSPOZYCJI - 01-06-1956
Z II SG WP WARSZAWA JEDNOSTKA WOJSKOWA NR 2000 ODDELEGOWANY - 12-06-1956
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA płk 11-12-1956 31-05-1958
.