Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Witold
Nazwisko: Trąmpczyński
Miejsce urodzenia: Podlesie
Data urodzenia: 20-10-1909
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

Ekonomista, prof. nauk ekonomicznych (studiował w Austrii, Anglii i USA, dr nauk ekonomicznych - 1937).
Wg materiału aktowego w latach: 1947 - 12.1948 w PPR, a nast. w PZPR;
1934 - 1939 st. asystent na Uniwersytecie Poznańskim. 1940 - 1945 urzędnik w Banku Emisyjnym (Kraków). Od 1945 pracownik naukowy na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1945 - 09.1946 z-ca naczelnego dyrektora, a nast. 09.1946 - 09.1950 naczelny dyrektor w NBP. Od 1960 profesor Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. 14.09.1971 - 27.09.1977 ambasador PRL w Waszyngtonie;
Źródła: AAN, KC PZPR, sygn. CK/5966; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 434.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Finansów Warszawa 09-1950 12-1956 AAN, KC PZPR, sygn. CK/5966; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 184.
Prezes Narodowy Bank Polski Warszawa 09-1950 12-1956 AAN, KC PZPR, sygn. CK/5966; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 237.
Minister Ministerstwo Handlu Zagranicznego Warszawa 09-12-1956 22-12-1968 AAN, KC PZPR, sygn. CK/5966; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 224.
Zastępca Członka KC Warszawa PZPR 20-06-1964 12-1971 AAN, KC PZPR, sygn. CK/5966; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 116, 134.
I Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 12-1968 10-1971 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 177.
P.O. Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 13-02-1971 26-10-1971 AAN, KC PZPR, sygn. CK/5966; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 176.