Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Kazimierz Romuald
Nazwisko: Mijal
Miejsce urodzenia: Wilków
Data urodzenia: 15-09-1910
Imię ojca: Karol
Imię matki: Antonina
Dodatkowe informacje:

Wedle materiału aktowego:
pseudonimy: "Adam", "Artur", "Filip", "Kamiński", "Karol", "Wrzos"
od 1941 należał do grupy "Proletariusz"
od 01.1942 w PPR, od 15.12.1948 w PZPR;
w 1943 sekretarz obwodu PPR w Krakowie;
12.1943 - 11.1956 poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji;
01.1944 - 05.1945 sekretarz Prezydium KRN;
02 - 03.1945 pełnomocnik Rządu Tymczasowego w Łodzi; 07.03.1945 - 02.1947 prezydent m. Łodzi;
02.1947 - 01.1948 dyr. Biura Rad Narodowych Rady Państwa;
02.1947 - 04.1950 szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP;
01.1948 - 04.1950 szef Kancelarii Rady Państwa;
w 1966 wykluczony z partii, nielegalnie opuścił Polskę;
Źródła: AAN CK/8009; AAN 3985 Akta osobowe; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Ii Sekretarz Komitet Warszawski Warszawa PPR 07-1943 12-1943 AAN CK/8009; AAN 3985 (Akta osobowe).
Zastępca Członka KC Warszawa PPR 12-1945 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 395.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 19-03-1959 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 62, 79.
Minister Ministerstwo Gospodarki Komunalnej Warszawa 27-04-1950 20-11-1952 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 184.
Minister Bez Teki - Szef Urząd Rady Ministrów Warszawa 21-11-1952 1-02-1956 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 178, 213.
Minister Ministerstwo Gospodarki Komunalnej Warszawa 02-02-1956 20-02-1957 AAN CK/8009; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 184.