Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-07-2022 09:12

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Grzegorz Jan
Nazwisko: Korczyński
Nazwisko rodowe: Kilanowicz
Miejsce urodzenia: WARSZAWA
Data urodzenia: 17-06-1915
Imię ojca: Szczepan
Imię matki: Antonina
Znany/a też jako:
Stefan Jan Kilanowicz

Rudolf Kolczyński

Walerian Zdziebłowski

Dodatkowe informacje:

W 1932r. Gimnazjum w Warszawie;
Od 1935r. ZNMS;
Od1937r. do1939r. Hiszpania;
Od 1939r. do 1940r. szef Centralnej Techniki Polskiej Sekcji FPK i redaktor pisma „Solidarność” w Paryżu;
Od 1940r. do 1942r. ruch oporu w rejonie paryskim;
W 1942 d-ca Grupy Operacyjnej im T. Kościuszki na Zamojszczyźnie;
Od 1943r. do 1944r. szef I Oddziału Operacyjnego Głównego Sztabu AL.;
W 1944r. d-ca II Obszaru Lubelskiego AL.;
W 1944r. komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Lublinie;
W 1944r. komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Warszawie;
W 1945r. szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku;
W 1947r. zastępca do spraw bezpieczeństwa dowódcy Grupy Operacyjnej "Wisła";
W 1949r. w Centrali Handlowej Przemysłu Drzewnego, dyrektor administracyjny, Warszawa;
Od 1950r.do 1956r. aresztowany i skazany na dożywocie;
Od 1956r. do 1965r. roku szef Zarządu II Wywiadowczego Sztabu Generalnego WP;
Od 1965r.do 1971r. Ministerstwo Obrony Narodowej, szef Głównego Inspektoratu Obrony Terytorialnej;
W 1971r. ambasador nadzwyczajny i pełnomocny PRL w Algierii.
Poseł od 1961r. do 1971r.
Zmarł 22.10.1971
AAN KC PZPR Akta osobowe 2979, T. Mołdawia, Ludzie władzy, s. 181, 195;



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek KC Warszawa PPR 12-12-1945 3-09-1948 AAN KC PZPR Akta osobowe 2979,
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Warszawa 03-1946 09-1948 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 181.
Zastępca Członka KC Warszawa PPR 03-09-1948 21-12-1948 AAN KC PZPR Akta osobowe 2979,
Członek KC Warszawa PZPR 19-03-1959 22-10-1971 AAN KC PZPR Akta osobowe 2979; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 95, 108, 125.
Wiceminister Ministerstwo Obrony Narodowej Warszawa 07-1965 03-1971 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 195.
.