Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Longin
Nazwisko: Cegielski
Miejsce urodzenia: Moszczenica
Data urodzenia: 12-03-1920
Imię ojca: Jan
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:

Pseudonim konspiracyjny: Andrzej, Dębosz. W 1940 w ZWZ, od 1942 w AK, a od 1943 w szeregach BCh na terenie obwodu nowosądeckiego, gorlickiego i tarnowskiego. Członek SL od 01.09.1946. Od 1948 do 15.01.1949 kierownik Wydziału Ekonomiczno-Rolnego w Wojewódzkim Zarządzie ZSCh we Wrocławiu. 01.02.1949 - 11.1949 kierownik referatu w NKW SL. Od 11.1949 w ZSL. W l. 1953-1957 kierownik działu w redakcji „Zielonego Sztandaru”. W l. 1957-1968 w Urzędzie Rady Ministrów, początkowo radca, następnie dyrektor gabinetu wiceprezesa RM. Od 03.1972 do 08.1985 poseł na Sejm PRL VI-VIII kadencji. Od 04.1980 do 18.12.1980 przewodniczący Klubu Poselskiego ZSL podczas VIII kadencji Sejmu PRL.
Źródło: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 896; AAN CK/6276; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 62.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Referatu Wydział Ekonomiczno-Rolny Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 01-01-1950 30-11-1952 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) , sygn. 896.
Członek Główna Komisja Kontroli Stronnictwa Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 02-05-1951 CKDRL, sygn. 896.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Rolnictwa Warszawa 04-1968 05-1971 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 339-340.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 31-03-1969 15-12-1980 CKDRL, sygn. 896.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 10-02-1971 27-10-1980 CKDRL, sygn. 896; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 284.
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 20-04-1971 23-11-1971 CKDRL, sygn. 896; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 283.
Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy RM Warszawa 19-10-1971 26-03-1976 AAN, CK/6276.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 26-03-1976 31-03-1980 AAN, CK/6276.