Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stefan
Nazwisko: Ignar
Miejsce urodzenia: Bałdrzychów
Data urodzenia: 17-02-1908
Imię ojca: Maciej
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

Pseudonimy: „Kurek”, „Sylwester”. W SL od 1931. W okresie 1940-1944 przewodniczący Wojewódzkiego Kierownictwa Ruchu Ludowego i członek komendy okręgu V BCh na woj. łódzkie. Redaktor konspiracyjnego pisma „Drogi ruchu ludowego”. W 03.1945 jako zwolennik nawiązania kontaktów z PPR przeciwstawił się polityce CKRL i wystąpił z SL „Roch”. Od 30.09.1948 do 29.11.1949 członek RN SL. 15.03.1949 - 29.11.1949 członek Prezydium i Sekretariatu NKW SL. W okresie 08-12.1945 oraz 12.1946 - 02.1947 wiceprezes, a od 29. 04.1947 do 20.07.1948 prezes ZG ZMW RP „Wici”. Z funkcji tej złożył rezygnację z powodów politycznych. Od 07.1948 do 1950 przewodniczący Rady Naczelnej ZMP. 20.09.1948 - 1950 prezes ZG Związku Samopomocy Chłopskiej. 30.08.1952 - 11.1956 członek Prezydium OK Frontu Narodowego, a w okresie 04.01.1958 - 16.07.1983 członek Prezydium OK FJN. 20.11.1952 - 19.03.1976 poseł na Sejm PRL I-VI kadencji. 09.10.1955 - 12.05.1957 przewodniczący ZG TPPR. 1970-1978 dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Polityki Agrarnej SGGW.

Źródło: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 950; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 145-146; S. Giza Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:], Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7 , Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 30-11-1959 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 950.
Członek Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 950.
Wiceprezes Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 20-10-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 282.
Przewodniczący Sekretariat Generalny Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 950;T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 273.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1949 14-12-1980 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284.
Zastępca Przewodniczącego Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego Warszawa 28-05-1952 28-11-1952 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 223.
Zastępca Przewodniczącego Rada Państwa Warszawa 20-11-1952 24-10-1956 AAN CK 7830; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 170.
Wiceprzewodniczący Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 13-03-1956 29-10-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, s. 274.
Przewodniczący Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 20-10-1956 28-05-1962 CKDRL, sygn. 950.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 24-10-1956 27-06-1969 AAN CK 7830; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 175.
Prezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 17-12-1956 28-05-1962 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 274.
Członek Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 29-11-1964 CKDRL, sygn. 950.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-11-1964 6-11-1981 CKDRL, sygn. 950.
Członek Rada Państwa Warszawa 27-06-1969 28-03-1972 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 172.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 6-11-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 285.
Prezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 6-11-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 279.
Przewodniczący Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 17-11-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 280.