Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zdzisław
Nazwisko: Tomal
Miejsce urodzenia: Rogów
Data urodzenia: 19-03-1921
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Pseudonim konspiracyjny "Lis". W ZSL od 11.1949. W okresie 07.1938 - 09.1939 i 1945-1948 członek ZMW RP „Wici”. Od 1941-1944 w BCh na terenie obwodu pińczowskiego. Od 01.1945 do 12.1945 sekretarz Zarządu Powiatowego Związku Samopomocy Chłopskiej w Pińczowie. Od 17.11.1947 do 11.1951 na stanowisku kierowniczym w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu. W l. 1951-11.1956 zastępca wojewódzkiego pełnomocnika Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji we Wrocławiu. 14.11.1957 - 28.06.1966 przewodniczący Prezydium WRN w Koszalinie. Członek Rady Naczelnej ZBOWiD i Ogólnopolskiego Komitetu FJN. Od 04.1961 do 08.1984 poseł do Sejmu PRL III-VIII kadencji. 03.1976 - 03.1980 przewodniczący Klubu ZSL w Sejmie VII kadencji. Zmarł 18.08.1984 w Warszawie.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 870; AAN CK/6031; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 408-409.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek PREZYDIUM Wojewódzki Komitet Wykonawczy Wrocław ZSL 31-10-1956 10-1956 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 870.
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Wrocław ZSL 11-1956 11-1957 CKDRL, sygn. 870.
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Koszalin ZSL 10-10-1958 12-02-1966 CKDRL, sygn. 870.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 18-08-1984 CKDRL, sygn. 870.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-11-1964 4-06-1966 CKDRL, sygn. 870; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 276.
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-06-1966 29-11-1967 CKDRL, sygn. 870; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 276.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 28-06-1969 25-03-1976 AAN CK/6031; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 175.
Wiceprezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-04-1973 7-05-1981 CKDRL, sygn. 870; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 278.
Zastępca Przewodniczącego Rada Państwa Warszawa 03-1976 08-1984 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 434.
Członek Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 27-04-1976 15-12-1980 CKDRL, sygn. 870; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 278.
.