Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 19-02-2021 08:47

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Włodzimierz Józef
Nazwisko: Oliwa
Miejsce urodzenia: SUŁKOWICE
Data urodzenia: 17-11-1924
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Salomea
Dodatkowe informacje:

Zawodowy wojskowy, generał broni - rozk. z dnia 3.10.1986r. Od 1947r. w PPR następnie w PZPR. Od 1941r. do 1944r. Fabryka Wyrobów Emaliowanych, ślusarz, Kraków. W LWP ochotniczo od 27.03.1945r. Oficerska Szkoła Piechoty Nr 1 od 2.05.1945 do 25.08.1946r. Kurs Doskonalenia Oficerów przy Akademii Wojskowo-Politycznyej im. Lenina w Moskwie 28.08.1954 do 30.11.1955; Akademia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR 1963 - 1965, dwumiesięczny kurs strategiczny w ZSRR w 1970r.; Kurs Przeszkolenia Szczebla Operacyjno-Strategicznego dla Kadry Kierowniczej WP w ZSRR - 1976r. W dalszym ciągu służba: Oficerska Szkoła Piechoty 26.08.1946 - 20.07.1950; 11 Dywizja Zmech. Zastępca Dowódcy Dywizji Szef Wydziału Politycznego 25.06.1953 do 16.08.1954; Zastępca Dowódcy 1 Korpusu Armijnego w czasie 30.11.1955 - 24.11.1956r.; Szef Wydziału III Kadr w Zarządzie Politycznym Śląskiego Okręgu Wojskowego 25.11.1956 - 28.03.1957r.; Szef Zarządu I Organizacyjnego Głównego Zarządu Politycznego WP 11.07.1963 - 31.07.1965r.; p.o. Szefa i Szef Zarządu II [Wywiadowczego] Sztabu Generalnego WP w okresie 1.08.1965 - 5.07.1971r. Od 1971r. do 1972r. dowódca 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki; od 1972r. do 1983r. dowódca Warszawskiego Okręgu Wojskowego; w okresie 2.12.1985 - 5.06.1989r. Ministerstwo Obrony Narodowej, wiceminister i Główny Kwatermistrz WP; delegat na VIII - X zjazd PZPR, poseł na sejm PRL VII i VIII kadencji. Zmarł 5.06.1989r.
Źródła: AAN KC PZPR CK 5355, IPN BU 2174/6738, k. 1-1v, 4-4v, 5, 9, 11; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 406.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Komisja Kontroli Partyjnej Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Poznań PZPR 1949 1949 AAN KC PZPR CK 5355.
Sekretarz Podstawowa Organizacja Partyjna baonu w Oficerskiej Szkole Piechoty Nr 1 Wędrzyn PZPR 01-04-1949 15-07-1950 IPN BU 2174/6738, k. 47.
Sekretarz Komisja Partyjna Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Poznań PZPR 1950 1953 AAN KC PZPR CK 5355.
Zastępca Sekretarza Komitet Partyjny Zarządu Politycznego Śląskiego Okręgu Wojskowego Wrocław PZPR 27-07-1957 23-04-1959 IPN BU 2174/6738, k. 4v.
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa Brak 13-12-1981 21-07-1983 IPN BU 1585/17379, s. 2; T. Mołdawa, Ludzie władzyT. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 166.
Minister Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska Warszawa Brak 23-03-1983 28-07-1983 T. Mołdawa, Ludzie władzy, s. 179-180, 406.
Minister Ministerstwo Administracji i Gospodarki Przestrzennej Warszawa Brak 28-07-1983 6-11-1985 T. Mołdawa, Ludzie władzy, s. 148, 180, 406.
Wiceminister Ministerstwo Obrony Narodowej Warszawa 02-12-1985 5-06-1989 IPN BU 2174/6738, k. 1-1v, 4-4v, 5, 9, 11; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 195.