Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-05-2019 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wacław
Nazwisko: Szymanowski
Miejsce urodzenia: Monachium
Data urodzenia: 14-04-1895
Imię ojca: Wacław
Imię matki: Gabriela
Dodatkowe informacje:

Członek ZSL od 1949 r., w 1946 r. w SL. Fizyk, dr nauk w dziedzinie fizyki technicznej (1929 r.), dr filozofii 1932 r.
W 1918 brał udział z Zjeździe połączeniowym SDKPiL i PPS-Lewicy;
robotnik w zakładach Forda; od wiosny 1919 do września 1920 roku służył w wojsku polskim jako technik i radiotelegrafista.
1929-1931 pracownik naukowy w Instytucie Hellona w Pittsburghu (pionier bio-fizyki)
1931-1934 pracownik w Zakładzie Fizyki Doświadczalnej UW;
1934-1937 prof. w Instytucie Fizyki Akademii Nauk ZSRS;
W latach 1939-1945 w USA na Uniwersytecie w Pittsburghu, prof. fizyki i dyrektor uniwersyteckiego obserwatorium sejsmograficznego. Po wojnie powrócił dom kraju i w 1946 roku objął katedrę fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Prezes Zarządu Wojewódzkiego SL we Wrocławiu (brak bliższych danych).
W 1948 r. kierował katedrą Zakładu Fizyki Ogólnej Politechniki Warszawskiej.
01.1947 - 08.1952 poseł na Sejm Ustawodawczy;
AAN 237/XXIII-564; AAN 8421 teczka osobowa; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Warszawa 1989, s. 395.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Poczt i Telegrafów Warszawa Brak 16-01-1948 14-03-1955 AAN 237/XXIII-564; AAN 8421 t. os; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 198.
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 11-1949 06-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 431.
Członek Rada Naczelna Warszawa ZSL 11-1949 03-1956 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 431.
Minister Ministerstwo Łączności Warszawa Brak 15-03-1955 13-06-1956 AAN 237/XXIII-564; AAN 8421 t. os; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 194.