Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Józef
Nazwisko: Kukułka
Miejsce urodzenia: Rączyna
Data urodzenia: 03-01-1929
Imię ojca: Jan
Imię matki: Kazimiera
Dodatkowe informacje:

W SL od 05.1949 - 11.1949. W l. 1948-1956 w ZMP. Od 11.1949 - 11.1989 członek ZSL. W l. 1947-1948 w ZMW RP „Wici”, a od 1958-1962 członek Prezydium ZG ZMW. W l. 1968-1970 I sekretarzem Ambasady PRL w Paryżu, a w  l. 1970-1972 radca tejże ambasady. W l. 1973-1975 wicedyrektor Instytutu Nauk Politycznych. W l. 1975-1977 prodziekan na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W l. 1977-1990 dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Od 16.07.1984 - 08.11.1989 r. wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Krajowej PRON. 10.1985-06.1989 poseł na Sejm PRL IX kadencji. Od 1986 r. wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju i członek Światowej Rady Pokoju. Pełnił funkcję sekretarza Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej i Grupy Polsko-Belgijskiej.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 635; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 216-217; Słownik biograficzny polskiego ruchu młodowiejskiego pod red. E. Wojtas-Ciborskiej, T.1, Warszawa 2009, s. 207-210.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Warszawa ZSL 1959 1961 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 635.
Zastępca Kierownika Zakład Historii Ruchu Ludowego Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-1960 30-09-1962 CKDRL, sygn. 635.
Zastępca Członka Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-04-1973 15-12-1980 CKDRL, sygn. 635.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 13-12-1980 26-11-1989 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 382.
Wiceprezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 26-11-1989 CKDRL, sygn. 635.
Członek Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 26-11-1989 CKDRL, sygn. 635; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 280-282.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 26-11-1989 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 285.