Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-11-2020 13:22

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Ludomir
Nazwisko: Stasiak
Miejsce urodzenia: Góry
Data urodzenia: 03-10-1919
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Róża
Dodatkowe informacje:

Pseudonim: „Cezary”. 09.1944 r. współorganizator pierwszego Zjazdu SL w Lublinie. 11.1944 - 03.1945 członek Tymczasowego NKW SL. 26.03.1945 - 15.01.1946 i od 30.09.1948 do 29.11.1949 członek Rady Naczelnej SL. W l. 1942-1945 zastępca komendanta Obwodu BCh Puławy. 08.1944 - 05.1945 sekretarz Tymczasowego ZG ZMW RP „Wici”. Od 01-04.1947 wiceprezes Komitetu Demokratyzacji „Wici”. 04.1947 - 07.1948 skarbnik ZG ZMW RP „Wici”. Od 05.1949 do 01.1951 sekretarz ZG ZMP. 26.10.1952 - 31.08.1985 poseł na Sejm PRL I-VIII kadencji. O4.1980 - 04.1984 przewodniczący sejmowej Komisji Administracji, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. 26.04.1984 - 08.1985 przewodniczący Komisji Administracji, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. 04.01.1958 - 03.01.1981 członek Prezydium i sekretarz OK FJN. 1979-1990 członek Prezydium Rady Naczelnej ZBOWiD.
Źródło: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 2083; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień  28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 372-373, 4.S.Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchów Ludowego Nr 7, Wyd. LSW 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Rada Naczelna Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 2083.
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 26-06-1954 CKDRL, sygn. 2083.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-12-1950 17-12-1956 CKDRL, sygn. 2083.
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-12-1950 26-06-1954 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 283.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 15-12-1980 Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 373
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 20-10-1956 30-03-1969 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 283.
Zastępca Przewodniczącego Sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 28-05-1962 31-03-1969 CKDRL, sygn. 2083.
Przewodniczący Komisja ds. Pracy Ideowo-Propagandowej Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1969 1973 Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 373
Sekretarz Rada Państwa PRL Warszawa 27-06-1969 2-04-1980 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 171.