Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław Jan
Nazwisko: Gucwa
Miejsce urodzenia: Przybysławice
Data urodzenia: 18-04-1919
Imię ojca: Jan
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W SL od 01.11.1945 r., następnie w ZSL, mjr rezerwy WP. W 1936 roku ukończył Szkołę Rolniczą w Wojniczu, następnie pracował w Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Brzesku (1937-1939). W latach 1938-1939 sekretarz powiatowy ZMW "Wici" w Brzesku. W okresie okupacji, pod nazwiskiem Golec, pracował w Powiatowej Spóldzielni Rolniczo-Handlowej w Radomiu. Pod pseudonimem Socha, w latach 1940-1942, działał w BCh na terenie obwodu brzeskiego. 1942-1944 Kierownik Walki Cywilnej w pow. radomskim i kozienickim. 11.1945 - 05.1948 kierownik działu w Centrali „Społem”. Od 05.1948-1951 kierownik działu i wicedyrektor oraz dyrektor handlowy w Centralnym Zarządzie Polskich Zakładów Zbożowych. 02.1956 - 01.1957 dyrektor generalny w Ministerstwie Skupu. 16.04.1961 - 03.06.1989 poseł na Sejm PRL III-IX kadencji. 28.03.1972 - 31.08.1985 marszałek Sejmu. Od 17.06.1971-07.1983 członek Prezydium OK FJN.
Źródło: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 2136, T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 359. Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 137, S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych, [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego, Wyd. LSW 1965, Nr 7, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Rolnictwa Warszawa 02-1957 04-1968 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, s. 359.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 10-02-1971 CKDRL, sygn. 2136.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 8-05-1981 CKDRL, sygn. 2136.
Minister Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Warszawa 11-04-1968 13-02-1971 T. Mołdawa,Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, s. 204.
Prezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 10-02-1971 7-05-1981 T. Mołdawa,Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, s. 282.
Zastępca Przewodniczącego Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 13-02-1971 28-03-1972 T. Mołdawa,Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, s. 170.
Przewodniczący sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 20-01-1976 8-05-1981 CKDRL, sygn. 2136; T. Mołdawa,Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991,s. 280.