Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zygmunt
Nazwisko: Surowiec
Miejsce urodzenia: Podlesice
Data urodzenia: 03-12-1920
Imię ojca: Józef
Imię matki: Magdalena
Dodatkowe informacje:

Od 03.1940 w SL „Roch”, a od 02.1942 w BCh w obwodzie Olkusz i Włoszczowa. 01.03.1945 - 30.04.1945 sekretarz Powiatowego Zarządu ZSCh we Włoszczowej. Od 12.1945 wiceprezes ZW SL w Koszalinie. 15.01.1946 - 29.11.1949 członek Rady Naczelnej SL. 06.1946 - 15.07.1947 zastępca naczelnika Wojewódzkiego Urzędu Informacji i Propagandy w Koszalinie oraz Szczecinie. 16.07.1947 - 31.01.1948 sekretarz ZW ZMW „Wici” w Szczecinie. 1.02.1948 - 30.09.1951 wiceprezes ZW ZMW „Wici” we Wrocławiu. 16.10.1956 - 19.01.1969 wiceprzewodniczący Prezydium WRN we Wrocławiu. Od 1958 r. członek Rady Naczelnej i ZG ZBOWiD. Od 1957 wiceprezes Rady Naczelnej Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. 01.06.1969 - 03.06.1989 poseł na Sejm PRL V-IX kadencji. 04.1980 - 08.1985 w Sejmie VIII kadencji przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości. 01.06.1972 - 31.10.1976 Prezes Zarządu LSW. 01.11.1976 - 31.08.1983 sekretarz OK FJN. Członek Prezydium Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. 06.11.1985 - 19.07.1989 sekretarz Rady Państwa. Źródło: 1. NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 2128, 2. T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Wyd. PWN, Warszawa 1991, 3. Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Wyd. LSW, Warszawa 1989, .s. 381, 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz WKW Wrocław ZSL 11-1949 10-1951 CKDRL, sygn. 2128.
Członek Rada Naczelna NKW Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 2128.
Członek GKKS NKW Warszawa ZSL 30-11-1949 1950 CKDRL, sygn. 2128.
Członek PREZYDIUM WK Wrocław ZSL 1956 1968 CKDRL, sygn. 2128.
Wiceprezes WK Wrocław ZSL 1961 27-02-1969 Zielony Sztandar nr 19 z 6 marca 1969, s. 2.
Zastępca Członka NK Warszawa ZSL 29-11-1964 31-03-1969 CKDRL, sygn. 2128.
Kierownik Wydział Propagandowy NK Warszawa ZSL 20-01-1969 31-03-1969 CKDRL, sygn. 2128.
Członek NK Warszawa ZSL 03-1969 03-1984 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 427.
Sekretarz NK Warszawa ZSL 31-03-1969 27-06-1972 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 283.
Wiceprezes NK Warszawa ZSL 27-06-1972 4-04-1973 CKDRL, sygn. 2128.
Członek sekretariat NK Warszawa ZSL 04-04-1973 8-05-1981 CKDRL, sygn. 2128; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 280.
Sekretarz Rada Państwa PRL Warszawa 06-11-1985 19-07-1989 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 171.
Członek NK Warszawa ZSL 03-1986 11-1989 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 427.