Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Gesing
Miejsce urodzenia: Orłów
Data urodzenia: 18-01-1904
Imię ojca: Roman
Imię matki: Józefa
Dodatkowe informacje:

Od 1930 r. członek ZMW RP "Wici", w 1931 r. wstępuje do SL; podczas studiów we Lwowie był także prezesem PAML (Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej); w l. 1930-1935 prowadził sekretariat wojewódzkiego zarządu ZMW RP "Wici" we Lwowie. W l. 1945-1947 członek PSL, następnie w PSL Lewicy i w odrodzonym PSL. W okresie okupacji był Powiatowym Delegatem Rządu RP w Przemyślu; od 1943 w składzie sekcji spółdzielczej Powiatowego Kierownictwa Ruchu Ludowego w pow. Jarosław. W 1946 rozpoczął pracę w Centralnej Kasie Spółek Rolniczych. W l. 1946-1949 inspektor Banku Gospodarstwa Spółdzielczego, wicedyrektor Banku Komunalnego (1949-1951), kierownik wydziału Banku Narodowego(1952) i kierownik planowania Wydawnictwa Literackiego (1953-1956). W l. 1957-1962 członek Prezydium WRN w Krakowie. Członek Prezydium WK FJN w Krakowie. Od 15.05.1961 do 14.02.1982 poseł na Sejm PRL III-VIII kadencji. Od 06.1965 do 02.1972 r. przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, a w l. 03.1972 - 03.1980 Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Od 07.06.1962 do 14.10.1971 r. prezes ZG Centralnego Związku Kółek Rolniczych. Zmarł w Warszawie w dniu 14.02.1982. Źródło: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 864; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 121-122; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr. 7, Warszawa 1965, s. 386-448; M. Szpytma, ZSL w województwie krakowskim (1949-1956), Kraków 2013, s. 488; według danych tam zamieszczonych funkcję prezesa WK ZSL w Krakowie pełnił od 05.11.1956 do 24.06.1962 r., s. 488.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Wojewódzka Komisja Rewizyjna Wojewódzki Komitet Wykonawczy Kraków ZSL 14-11-1954 M. Szpytma, ZSL w województwie krakowskim (1949-1956), s. 488.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 17-12-1956 30-11-1959 S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych, (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr.7 , Warszawa 1965, s. 422-423.
Prezes WOJEWÓDZKI KOMITET Kraków ZSL 1957 16-06-1962 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 864.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 28-05-1962 10-02-1971 CKDRL, sygn. 864.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-11-1964 4-04-1973 CKDRL, sygn. 864.
Członek Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa Brak 24-06-1965 27-06-1969 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 172.
Wiceprezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 10-02-1971 3-04-1973 CKDRL, sygn. 864; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 283.
Członek Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa Brak 22-06-1971 28-03-1972 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 172.
Członek sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1972 1973 CKDRL, sygn. 864; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 352.
Przewodniczący Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1973 1982 CKDRL, sygn. 864; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, s.122.