Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-09-2020 08:50

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Emil Kazimierz
Nazwisko: Kołodziej
Miejsce urodzenia: Futoma
Data urodzenia: 02-01-1917
Imię ojca: Józef
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Prawnik (Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1940, Uniwersytet Warszawski 1948). Pseudonimy: „Trzaska”, „Kazik”. W SL od 1936. Członek ZMW "Wici" - 1934, oraz Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej (Lwów). W l. 1942-1944 członek SL „Roch” i BCh w obwodzie przeworskim i radomskim. Od 1942 organizator spółdzielczości rolniczej na terenie pow. radomskiego. W l. 1945-1948 wiceprezes ZP SL w Radomiu. Od 1948 członek PRN w Radomiu W l. 1949-1957 na stanowiskach kierowniczych w spółdzielczości rolniczej. W 1956 ukończył kurs Szkoły Partyjnej KC PZPR. Od 1959 członek Prezydium Rady Przyjaciół Harcerstwa. 01.06.1969 - 03.06.1989 poseł na Sejm PRL V-IX kadencji. Od 1986 członek Prezydium CZKR. Członek Rady Naczelnej ZBOWiD.
Źródło: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej CKDRL), sygn. 2094, T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374, Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 188-189, E. Kołodziej, Spod niskich pował do szczytów władzy, Warszawa 2004, S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych 1861-1965 [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego, Warszawa 1965, Nr 7, s. 386-446.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 30-11-1959 S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych 1861-1965, [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7 Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 421; CKDRL sygn. 2094.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Handlu Wewnętrznego Warszawa 09-1957 09-1969 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 29-03-1984 CKDRL, sygn. 2094.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 31-03-1969 8-05-1981 CKDRL, sygn. 2094.
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 11-07-1969 20-04-1971 CKDRL, sygn. 2094.
Minister Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Warszawa 13-02-1971 2-04-1980 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, s. 205; CKDRL sygn. 2094.
Przewodniczący Komisja Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Warszawa 04-1980 04-1984 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374.
Członek Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 02-04-1980 6-11-1985 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 172.
Członek sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-04-1980 15-12-1980 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374; CKDRL sygn. 2094.
Przewodnicący Komisja Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa Warszawa 09-1984 08-1985 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374.
Przewodniczący Komisja Skarg i Wniosków Warszawa 11-1985 06-1987 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374.
Przewodniczący Komisja Prac Ustawodawczych Warszawa 04-1987 06-1989 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 374.