Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wincenty
Nazwisko: Rzymowski
Miejsce urodzenia: Kuczbork
Data urodzenia: 19-07-1883
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Józefa
Dodatkowe informacje:

W SD od 1939r. Pseudonimy: Jan Gromnicki, Andrzej Boruta, Balbo, Her, R., Rz. Dziennikarz, publicysta, pisarz, wolnomyśliciel. Studiował nauki społeczno-ekonomiczne w Lozannie i Genewie, ukończył prawo w Odessie. 8.12.1907r. uczestnik Zjazdu Wolnomyślicielskiego, następnie członek Polskiego Związku Postępowego, od 1912 roku członek jego Rady Głównej.
W II Rzeczypospolitej był publicystą m.in. "Świata", "Expresu Porannego", redaktorem naczelnym "Kuriera Porannego" (1933-1937). Uczestniczył w powoływaniu do życia Klubu Demokratycznego (1937), następnie od 18.09.1937 r.był w jego zarządzie. W następnym roku znalazł się w Komisji Redakcyjnej dla opracowania programu Stronnictwa Demokratycznego, a po jego powstaniu we władzach stronnictwa.
Podczas okupacji przebywał w Krzemieńcu (Wołyń), od wiosny 1944 roku współpracował ze Związkiem Patriotów Polskich, uczestniczył w redagowaniu manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, dokooptowany do KRN. Od komunistów otrzymał środki na wznowienie działalności SD.
07.1944 - 04.1950 poseł do KRN i na Sejm Ustawodawczy;
02.1947 - 11.1948 przewodniczący Klubu Poselskiego SD w Sejmie Ustawodawczym, od 10.1949 honorowy prezes SD; jako minister Spraw Zagranicznych znalazł się w składzie delegacji polskiej na konferencję poczdamską (17.07.- 2.08.) 45r., podpisał Kartę Narodów Zjednoczonych oraz wziął udział w Paryskiej Konferencji Pokojowej (29.07. - 15.10.) 1946r.
Zmarł 30.04.1950 w Warszawie;
Źródła: AAN BP KRN 339; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa; L.Hass, Rzymowski Wincenty, [w:] Polski Słownik Biograficzny (PSB) t. 34, s. 213-219.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Resort Kultury i Sztuki Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego Lublin Brak 21-07-1944 31-12-1944 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 92-93, 420.
Przewodniczący Prezydium Zarządu Lublin SD 22-08-1944 25-09-1944 Ludzie władzy 1944-1991, Mołdawa T., s. 290.
Przewodniczący PREZYDIUM Zarząd Główny Lublin SD 25-09-1944 2-10-1949 Ludzie władzy 1944-1991, Mołdawa T., s. 290, 300.
Minister Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa Brak 31-12-1944 2-05-1945 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 94, 420.
Minister Ministerstwo Spraw Zagranicznych Warszawa Brak 02-05-1945 5-02-1947 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 94, 97, 420.
Przewodniczący PREZYDIUM CENTRALNY KOMITET Warszawa SD 11-1945 22-10-1949 Ludzie władzy 1944-1991, Mołdawa T., s. 290, 292.
Przewodniczący Komitet Polityczny CENTRALNY KOMITET Warszawa SD 11-1945 22-10-1949 Ludzie władzy 1944-1991, Mołdawa T., s. 290-293.
Minister Bez Teki Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Warszawa Brak 06-02-1947 30-04-1950 Ludzie władzy 1944-1991, Mołdawa T., s. 98, 101.
Członek Komitet Polityczny CENTRALNY KOMITET Warszawa SD 22-10-1949 30-04-1950 Ludzie władzy 1944-1991, Mołdawa T., s. 292-293.