Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-08-2021 09:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan
Nazwisko: Szkop
Miejsce urodzenia: Brzozów
Data urodzenia: 17-02-1906
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Tekla
Dodatkowe informacje:

 

Od 15.08.1946 r. w SL. Wiceprezes ZW SL w Wilnie. Od 15.04.1948-20.05.1949 kierownik Wydz. Administracyjno-Samorządowego NKW SL w Łodzi. Od 15.03.1949-26.11.1949 członek Prezydium i Sekretariatu Generalnego NKW SL. Od 20.05.1949 r. kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Propagandy NKW SL. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. Kierownik TON w pow. Lida. Od 05.1944 r. kierownik Wydziału Organizacyjnego, a od 20.09.1945-08.1946 prezes Zarządu Republikańskiego ZPP w Wilnie. Od 15.03-23.06.1946 zastępca pełnomocnika Rządu RP ds. Ewakuacji z LSRR, a od 24.06.1946 pełnomocnik. 12.03.1948 wrócił do kraju. 03.1949 członek Prezydium i Rady Naczelnej, a od 20.04.1949 kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Propagandy NKW SL. Od 11.1949 przewodniczący Komisji Propagandowej CKJRL. Członek Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Członek Zarządu Głównego LOK. 1950-1956 redaktor naczelny „Woli Ludu”, a od 23.02.1951-1956 „Zielonego Sztandaru”. Od 06.09.1950-23.02.1951 zastępca przewodniczącego Centralnej Komisji Wydawniczej LSW. 20.11.1952-20.11.1956 poseł na Sejm PRL I kadencji. Od 1956-1959 r. zastępca redaktora naczelnego Redakcji Wiejskiej w Polskim Radiu. Od 1958 prezes LSW.  

Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 790;  T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 390; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek NKW Warszawa ZSL 29-11-1949 29-11-1964 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), sygn. 790
Członek Rada Naczelna NKW Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 790.
Członek Sekretariat Generalny NKW Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 790
Członek NK Warszawa ZSL 30-11-1949 21-11-1959 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284.
Kierownik Wydział Propagandy, Prasy i Wydawnictw NKW Warszawa ZSL 03-12-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 790
Członek Sekretariat RN Warszawa ZSL 12-03-1956 29-11-1959 CKDRL, sygn. 790
Kierownik Wydział Propagandy, Prasy i Wydawnictw NK Warszawa ZSL 12-03-1956 29-11-1959 CKDRL, sygn. 790
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Oświaty Warszawa 11-1959 11-1966 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państowe i polityczne Polski według stanu n adzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 196
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyzszego Warszawa 11-1966 01-1969 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 197
Członek NK Warszawa ZSL 31-03-1969 04-1974 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 273, 275.
.