Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Piotr Józef
Nazwisko: Kipka
Miejsce urodzenia: Gliwice
Data urodzenia: 16-04-1933
Imię ojca: Leon
Imię matki: Elżbieta


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Kontrolowany operacyjnie jako osoba utrzymująca kontakty z osobami z krajów Europy Zachodniej, szczególnie w RFN, wypowiadająca się pozytywnie na temat poziomu życia i ustroju politycznego w tej części Europy przy jednoczesnej krytyce ustroju PRL. W sierpniu 1975 r. zdecydowano o przekwalifikowaniu KE na SOS w związku z przechwyconą korespondencją do RFN. Dn. 18.09.1975 sprawę przekazano do Wydz. III „A” KWMO Katowice (Gr. Operac. Gliwice). W ramach prowadzonej sprawy zastrzeżono ww. wyjazdy do wszystkich krajów świata do dn. 13.05.1974. IPN Ka 036/30 (35993/II)
Sprawa Obiektowa [SO] Kontrola operacyjna istotnego, z punktu widzenia gospodarki, zakładu pracy – Głównego Biura Studiów i Projektów Górniczych w Gliwicach. Piotr Kipka występuje w aktach jako osoba rozpracowywana w ramach KE „R-10”. IPN Ka 07/243 (111/IV)
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawę założono na podstawie informacji uzyskanej z perlustracji korespondencji. Piotra Kipkę poddano kontroli operacyjnej, ponieważ jako pracownik biura projektowego utrzymywał listowne kontakty z przedstawicielem zachodnioniemieckiej firmy działającej w podobnej branży. W toku czynności operacyjnych ustalono, że przedstawiciel niemieckiej firmy jest dawnym kolegą szkolnym figuranta. Sprawę zakończono po przeprowadzeniu rozmowy profilaktyczno-ostrzegawczej. IPN Ka 036/30 (35993/II)
Materiały operacyjne Ww. dn. 15.09.1978 wyjechał na pobyt czasowy do RFN i odmówił powrotu do kraju. Odnotowany w ewidencji operacyjnej jako „uciekinier” pod nr ZU/78/1953/Gl/13099. Wpis anulowano dn. 7.12.1985 po otrzymaniu przez ww. zgody na zmianę obywatelstwa. Wypis na podstawie materiałów kartoteczno-ewidencyjnych
Segregator Materiałów Wstępnych [SMW] Rozpracowanie prowadzone na Piotra Kipkę, który w 1978 r. wyjechał do RFN i odmówił powrotu do kraju. Starania podjęte przez ww. w Wydz. Konsularnym Ambasady PRL w Kolonii w celu zmiany obywatelstwa na obywatelstwo RFN spowodowało, że był on w kręgu zainteresowania Służb Wywiadu PRL. W związku z sytuacją operacyjną i postawą prezentowaną przez ww. w przeszłości („poglądy proniemieckie”) sprawę zakończono, a materiały złożono do archiwum Dep. I MSW. IPN BU 01592/234 (mf J-10336)
.