Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Hanna Wanda
Nazwisko: Lipińska-Baranowska
Nazwisko rodowe: Lipińska
Miejsce urodzenia: Annopol
Data urodzenia: 15-12-1956
Imię ojca: Tadeusz
Imię matki: Stanisława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Internowania Hanny Lipińskiej. Założycielka Niezależnego Zrzeszenia (NZS) Studentów na Politechnice Świętokrzyskiej, działająca z inspiracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów z terenu Krakowa. Pełniła funkcję przewodniczącej NZS Politechniki Świętokrzyskiej. Aktywnie włączała się do wszelkich akcji protestacyjnych na terenie uczelni. Była przewodniczącą Komitetu Strajkowego NZS Politechniki Świętokrzyskiej. Utrzymywała ścisłe kontakty z klerem, organizowała spotkania studentów z duszpasterzami akademickimi. Za powyższe internowana 13.12.1981 decyzją KW MO Kielce nr 242/81. Początkowo przebywała w areszcie w Kielcach, następnie w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi. Zwolniona z internowania dn. 02.07.1982 na mocy decyzji o uchyleniu internowania z 01.07.1982. IPN Ki 028/177 (2346/178/IV), IPN Ki 07/177(2346/178/IV).
Internowana 13.12.1981 decyzją KW MO Kielce nr 242/81, gdyż podejrzewano, że w przypadku zaistnienia poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa może być inspiratorką tworzenia nieformalnych grup studenckich w celu zakłócenia porządku publicznego i normalnego funkcjonowania uczelni. Przebywała w więzieniu w Kielcach, a od stycznia 1982 w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi. Zwolniona z internowania 02.07.1982. IPN Bi 53/61, IPN Po 161/1, IPN Po 561/1.
Powodem wszczęcia w dn. 20.01.1982 przez KWMO w Kielcach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia nr rejestracyjny Ki 20644 było stwierdzenie w czasie dokonywania zabezpieczenia mienia w lokalach zajmowanych przez NSZZ „Solidarność” i byłe Niezależne Zrzeszenie Studentów zaginięcia urządzenia poligraficznego i maszyny do pisania, na których później w okresie stanu wojennego drukowano ulotki o wrogiej treści. Hanna Lipińska jako przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Świętokrzyskiej była odpowiedzialna za zwrot tych urządzeń, poza tym była negatywnie ustosunkowana do ustroju socjalistycznego i podejrzewano, że jest skłonna do podejmowania negatywnych działań. Sprawę zakończono dn. 28.03.1985 w związku z ukończeniem studiów i opuszczeniem Kielc przez większość studentów otoczonych obserwacją. IPN Ki 025/1129 (12585/II).
Akta zawierają dokumenty dotyczące działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów na terenie uczelni kieleckich. W piśmie WUSW Kielce datowanym na 08.08.1988 znajduje się obszerna informacja o Hannie Lipińskiej-Baranowskiej, zaliczanej do najaktywniejszych działaczek Niezależnego Zrzeszenia Studentów: będąc studentką Politechniki Świętokrzyskiej utrzymywała kontakty z pracownikami tej uczelni, m.in. przewodniczącym NSZZ „Solidarność” przy Politechnice Świętokrzyskiej. Była jedną z pierwszych agitatorek i założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Świętokrzyskiej. Aktywnie włączała się do wszelkich akcji protestacyjnych na terenie uczelni. Była przewodniczącą Komitetu Strajkowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Postulowała zmianę modelu zarządzania państwem, podważała prawo reprezentowania młodzieży strajkującej przez organizację Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Po zwolnieniu z internowania w dalszym ciągu brała udział w akcjach protestacyjnych, rocznicowych organizowanych przez podziemie „Solidarności”. Utrzymywała ścisły kontakt z klerem, organizowała szkolenie studentów z duszpasterzami akademickimi. Zajmowała się również kolportażem nielegalnych wydawnictw, nawiązywała i utrzymywała kontakty z komitetami założycielskimi Niezależnego Zrzeszenia Studentów w innych ośrodkach akademickich oraz aktywistami NSZZ „Solidarność" Regionu Świętokrzyskiego. IPN BU 2521/18.
.