Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Krystian Andrzej
Nazwisko: Lelko
Miejsce urodzenia: Głuszyca
Data urodzenia: 05-12-1953
Kraj urodzenia: Polska
Imię ojca: Józef
Imię matki: Domicela
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Dnia 16.11.1983 zarejestrowany pod nr. 5308 jako OZ (Osoba Zabezpieczona) w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia o krypt. "Drukarnia" (nr rej. 4151), prowadzonej w okresie od 30.07.1982 do 16.03.1984 przez Wydz. V KW MO Legnica, założonej w związku z podejrzeniem, iż "na terenie Głogowa w budynku zamieszkałym przez b. członków NSZZ >Solidarność< (...) mają być powielane nielegalnie wydawane biuletyny podziemia >Solidarności<", w tym przez Krystiana Lelko. Sprawę zakończono skierowaniem do prokuratury, umorzono na podstawie amnestii. Z zapisu w aktach wynika, iż ww. miał być dalej kontrolowany operacyjnie w ramach Sprawy Obiektowej o krypt. "Kolumna G" (brak akt w zasobie IPN). IPN Wr 022/564 (644/II).
Według zapisów ewidencyjnych (karta Mkr-2) Krystian Lelko "w okresie od stycznia do kwietnia 1982 r. prowadził działalność w nielegalnych strukturach >S< organizując na terenie Głogowa grupy powielające ulotki i biuletyny >S<, które następnie w nakładzie łącznym ok. 10 tys. egz. rozkolportowano wśród prac. zakładów (w tym górniczych)". Wpis na podstawie karty Mkr-2.
.