Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-09-2023 10:09

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Dec
Miejsce urodzenia: Łany
Data urodzenia: 01-01-1924
Imię ojca: Józef
Imię matki: Katarzyna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały operacyjne dot. Józefa Deca, członka grupy dywersyjnej działającej pod dowództwem Dragana Sotirovića ps. "Draża" na terenie pow. Łańcut-Leżajsk. W materiałach znajduje się jedynie protokół przesłuchania ww. z dnia 06.07.1945 oraz pojedyncze dokumenty administracyjne z lat późniejszych. Sprawę prowadził WUBP oraz KW MO w Rzeszowie. IPN Rz 042/1558 (5089/II).
Opracowanie wewnątrzresortowe KW MO w Rzeszowie pn. "Charakterystyka 14" dot. ugrupowania Pułk Ułanów Jazłowieckich pod dowództwem Dragana Sotirovića -"Draży". Formacja działała w okresie od jesieni 1944 do lipca 1945 na terenie ówczesnego woj. rzeszowskiego, podporządkowana była dowództwu oddziałów leśnych krypt. "Warta" - Obszaru Lwów. Józef Dec początkowo był członkiem AK na terenie Lwowa, a następnie przyłączył się do organizacji "Draży" i działał pod ps. "Kid". Zatrzymany przez UB w lipcu 1945 r. IPN Rz 05/1 (CHF-2).
.