Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Dyzma
Nazwisko: Gałaj
Miejsce urodzenia: Mystkowice
Data urodzenia: 15-01-1915
Imię ojca: Kazimierz
Imię matki: Brak Danych
Dodatkowe informacje:

W SL od 1947. W ZSL od 11.1949. Podczas okupacji w SL „Roch” i BCh. Po nawiązaniu kontaktu z Robotniczą Partią Polskich Socjalistów przez kilka miesięcy w składzie Komendy Głównej Polskiej Armii Ludowej. W 1943 współpraca z SL „Wola Ludu” i KC PPR. W 1944 członek komitetu redakcyjnego pisma SL „Wola Ludu” - „Niwa”. W 1944 aresztowany i osadzony na Pawiaku. Od 12.1946 do 02.1947 wiceprezes ZG ZMW RP „Wici”. Od 04.1947 kierownik Wydziału Oświaty i Kultury ZG ZMW RP „Wici”. 05.1948 - 02.1949 redaktor tygodnika „Wici”. 1948-1950 kierownik Katedry Polityki Agrarnej w WSGW w Łodzi. W l. 1950-1951 profesor w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. 03.1957 - 06.1965 redaktor naczelny miesięcznika „Wieś Współczesna”. Od 1964 kierownik Zakładu Socjologii Wsi na SGGW. 30.05.1965 - 21.03.1980 poseł na Sejm PRL IV-VII kadencji. 13.02.1971 - 15.02.1972 marszałek Sejmu PRL. Od 01.06.1969 do 15.02.1972 w Sejmie V kadencji zastępca przewodniczącego polsko-brytyjskiej grupy Unii Międzyparlamentarnej. Od 1971 do 1985 dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 2135; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 116-117; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 1949 1954 CKDRL, sygn. 2135; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 351
Członek Rada Naczelna Warszawa ZSL 1949 1956 CKDRL, sygn. 2135; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 351
Członek PREZYDIUM WOJEWÓDZKI KOMITET Olsztyn ZSL 1950 15-12-1956 CKDRL, sygn. 2135.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-1956 03-1984 CKDRL, sygn. 2135; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 351.
Dyrektor Centralny Ośrodek Szkoleniowy Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-1959 08-1960 CKDRL, sygn. 2135.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 31-03-1969 19-03-1973 CKDRL, sygn. 2135; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 284, 351.
Wiceprezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 10-02-1971 3-04-1973 CKDRL, sygn. 2135; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 283, 351.
Członek Rada Państwa PRL Warszawa 28-03-1972 25-03-1976 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 172.