Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Aleksander
Nazwisko: Juszkiewicz
Miejsce urodzenia: Zaczarna
Data urodzenia: 26-02-1915
Imię ojca: Adam
Imię matki: Paulina
Dodatkowe informacje:

W SL 1944 - 11.1949. W ZSL od 11.1949. Żołnierz kampanii wrześniowej w rejonie Łęczycy i Kutna. 25.09.1939 - 05.1940 w niewoli niemieckiej, skąd uciekł i przedostał się do ZSRR. W 1943 współorganizator ZPP w Republice Komi. Od 07.11.1944 sekretarz Republikańskiego Zarządu ZPP. Od 06.1944 prezes Zarządu Obwodowego ZPP w Kursku. 07.1944-1946 sekretarz generalny ZG ZPP w Moskwie. 01.1945 - 08.1946 sekretarz generalny ZG ZPP w Moskwie. Od 01.03.1946 do 1947 pierwszy sekretarz, a potem radca ambasady RP w Moskwie. 08.1944 - 20.11.1956 poseł do KRN, na SU i na Sejm PRL I kadencji. 1947-1949 sekretarz Klubu Poselskiego SL w Sejmie Ustawodawczym. 11-12.1944 w I Armii WP oficer od specjalnych zleceń. Od.18.09.1944 do 25.03.1945 wiceprezes Tymczasowego ZG SL. Od 26.03.1945 do 20.01.1946 i od 30.09.1948 do2 8.11.1949 członek Rady Naczelnej SL. 01.1948 - 03.1949 zastępca sekretarza generalnego NKW SL. 03-11.1949 sekretarz NKW SL. Od 30.06.1948 do 28.11.1949 członek NKW SL. Od 06.1945 członek Komisji ds. repatriacji Polaków z ZSRR. Od 27.09.1949 przewodniczący Sekretariatu Centralnego Komitetu Jedności Ruchu Ludowego. W l. 1950-1956 sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ONZ. 08.1952 - 11.1956 członek Prezydium OK FN. 06.1955 - 11.1956 sekretarz OK FJN. 1957-1964 ambasador PRL w Ludowej Republice Bułgarii. 1964-1971 ambasador PRL w Finlandii. Zmarł 24.09.1975 w Warszawie.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 663; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, Warszawa 1989, s. 164-165; 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 CKDRL, sygn. 663; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 367.
Członek Rada Naczelna Warszawa ZSL 29-11-1949 CKDRL, sygn. 633.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 1-11-1956 CKDRL, sygn. 663; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 284.
Sekretarz Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 16-06-1956 CKDRL, sygn. 633; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 283, 367.
Sekretarz PREZYDIUM Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 272.
Sekretarz Sekretariat Generalny Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 30-11-1949 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 273.
Wiceprzewodniczący Sekretariat Generalny Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 26-06-1954 03-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 273, 367.
Sekretarz PREZYDIUM Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 26-06-1954 13-03-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 273.
Sekretarz PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 13-03-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 273.
Wiceprezes Naczelny Komitet Warszawa ZSL 16-06-1956 1-11-1956 CKDRL, sygn. 663; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 282.