Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 18-03-2020 14:23

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Włodzimierz
Nazwisko: Muś
Miejsce urodzenia: MOSKWA
Data urodzenia: 24-07-1918
Imię ojca: Bazyli
Imię matki: Karolina
Dodatkowe informacje:

W 1940 zmobilizowany do Armii Czerwonej. Od listopada 1940 służył w Leningradzie w 28 pułku Artylerii Ciężkiej KAP. W 1943 został skierowany do 1 Dywizji im. T. Kościuszki. Od 1943 do 1944 zastępca dowódcy Szkoły Podoficerskiej ds. polityczno-wychowawczych 2 Pułku Artylerii Lekkiej. W roku 1944: zastępca dowódcy dywizji ds. politycznych 2 Pułku Artylerii Lekkiej; Oficerska Szkoła Polityczna w Moskwie; zastępca dowódcy ds. politycznych 3 Brygady Artylerii Haubic; zastępca dowódcy ds. politycznych 1 Samodzielnego Pułku Moździerzy. W latach 1945-1946 zastępca dowódcy ds. politycznych 1 Brygady Saperów. Od 1946 do 1947 zastępca dowódcy ds. politycznych 11 Dywizji Piechoty; w 1947 słuchacz kursu dowódców w Centrum Wyszkolenia Piechoty. Wg notatki służbowej z dnia 24.01.1950: "Będąc Dowódcą Pułku Ochrony Rządu cechowało go bezduszne podejście do żołnierzy, ignorował ich warunki życiowe, co spowodowało masowe samobójstwa." (IPN BU 0194/1831, k. 44). Z dniem 14.12.1954 praca poza pionem BP. W okresie od 3.07.1965 do 21.03.1968 attache wojskowy, morski i lotniczy w Węgierskiej Republice Ludowej.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KBW WARSZAWA PUŁK OCHRONY RZĄDU DOWÓDCA - 30-10-1947
IPN BU 0194/1831, IPN BU 2174/5227, 00230/63/2 11807/V, 1642/79/388, - akta osobowe
KBW WARSZAWA 1 SPECJALNY PUŁK DOWÓDCA - 30-08-1948
KBW WARSZAWA BRAK ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. POLITYCZNYCH - 12-02-1949
KBW WARSZAWA SZTAB SZEF - 07-09-1950
KBW WARSZAWA BRAK DOWÓDCA gen. bryg. 10-05-1951 14-12-1954
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA - 11-03-1965
MON WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA SZTABU GENERALNEGO WP - 14-05-1965
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ATTACHE WOJSKOWY, MORSKI I LOTNICZY - 03-07-1965
MON WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI MINISTRA gen. bryg. 22-03-1968 10-06-1970