Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Henryk Przemysław
Nazwisko: Adach
Miejsce urodzenia: Domaniewice
Data urodzenia: 15-06-1931
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Natalia
Znany/a też jako:
Przemysław Adach
urodzony/a 15- 06-1931
Imiona rodziców: Antoni Natalia


Dodatkowe informacje:

W okresie od 28.02.1965 do 24.06.1967 drugi szyfrant w Ambasadzie PRL w Wiedniu. Od 10.11.1974 do 2.07.1979 oficer operacyjny rezydentury berlińskiej, oficjalnie I sekretarzem ds. konsularnych Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim. Od 10.10.1985 do 15.02.1990 oficer operacyjny rezydentury berlińskiej, oficjalnie I sekretarza Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim.
Z notatki służbowej z dnia 15.03.1989 wynika, że: „W wyniku dezercji i zdrady Jerzego Sarosieka został zdekonspirowany: Ppłk. Przemysław Adach – mógł być znany zdrajcy z racji posiadania wspólnych kolegów” (IPN BU 003175/273, k. 203).


Kursy i szkolenia:

Od 21.09.1964 do 16.12.1964 kurs szyfrantów przy Biurze „A” MSW w Warszawie. Od 15.09.1968 do 15.05.1969 kurs specjalistyczny Departamentu I MSW w Warszawie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
CW MBP LEGIONOWO DWULETNIA SZKOŁA OFICERSKA SŁUCHACZ 10-09-1951
IPN BU 3246/229 J-15619 teczka pracownika zewnętrznego
IPN BU 003175/273 22148/V akta osobowe
WUBP ŁÓDŹ DO DYSPOZYCJI SZEFA 10-07-1953
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ KADR, SEKCJA I REFERENT 10-08-1953
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ I, SEKCJA V REFERENT 01-08-1954
WUdsBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ II, SEKCJA III REFERENT 01-04-1955
WUdsBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ II, SEKCJA I OFICER OPERACYJNY 01-04-1956
KM MO ŁÓDŹ WYDZIAŁ II OFICER OPERACYJNY 01-01-1957
KMOm ŁÓDŹ WYDZIAŁ II STARSZY OFICER OPERACYJNY 01-01-1959
KMOm ŁÓDŹ WYDZIAŁ II KIEROWNIK GRUPY 01-08-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VII OFICER OPERACYJNY 01-10-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII OFICER OPERACYJNY 01-09-1961
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII STARSZY OFICER OPERACYJNY 01-08-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA, WYDZIAŁ WYDAWNICTW OPERACYJNYCH REDAKTOR 15-08-1963
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT SZKOLENIA I WYDAWNICTW, WYDZIAŁ V REDAKTOR 01-03-1967
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III INSPEKTOR 15-08-1967
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) 01-11-1974
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X STARSZY INSPEKTOR 01-09-1979
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X ZASTĘPCA NACZELNIKA 01-08-1980
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA NACZELNIKA (ETAT NIEJAWNY) płk 01-07-1985 31-03-1990
.