Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Franciszek Andrzej
Nazwisko: Mazur
Miejsce urodzenia: Wolkowce
Data urodzenia: 01-08-1895
Imię ojca: Tomasz
Znany/a też jako:
Stanisław Gajsler

Lewko Horenko

Dodatkowe informacje:

Pseudonimy: "Gajsler", "Horenko", "Krat", "Stach".
Od 1917 r. w PPS, od 1919 r. w WKP(b), od 1930 r. w KPP, od 1945 r. w PPR, od 15.12.1948 r. w PZPR.
Od 1930 r. do 1938 r. członek KC KPP.
Od 04.1946 r. do 11.1956 r. poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji.
Od 11.1952 r. do 11.1956 r. wicemarszałek Sejmu I kadencji.
Od 1957 r. do 1965 r. ambasador PRL w Czechosłowacji.
W dniu 07.03.1975 r. zmarł w Warszawie.
Źródła: AAN 237/XXIII-717; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek sekretariat KC Warszawa PPR 08-1945 11-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 393.
Członek KC Warszawa PPR 12-1945 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 393.
Kierownik Wydział Organizacyjny KC Warszawa PPR 03-1946 12-1948 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 7.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PPR 11-1948 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 393.
Zastępca Członka BP KC Warszawa PPR 11-1948 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 393.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PZPR 12-1948 03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 249, 393.
Kierownik Wydział Organizacyjny KC Warszawa PZPR 15-12-1948 22-02-1950 Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR, red. K. Persak, s. 123.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 03-1959 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 62.
Zastępca Członka BP KC Warszawa PZPR 21-12-1948 10-05-1950 AAN 237/XXIII-717; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 262.
Sekretarz KC Warszawa PZPR 10-05-1950 21-10-1956 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa s. 263.
Członek Sekretariat Biura Organizacyjnego KC Warszawa PZPR 10-05-1950 03-1954 AAN 237/XXIII-717; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa s. 249, 393.
Członek BP KC Warszawa PZPR 10-05-1950 21-10-1956 AAN 237/XXIII-717; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa s. 260.
Zastępca Przewodniczącego Rada Państwa PRL Warszawa 20-11-1952 20-02-1957 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 170.
Członek CKR Warszawa PZPR 03-1959 06-1964 AAN 237/XXIII-717; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 393.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kartoteka członków nielegalnych organizacji Karta E-14/1: data zapisu 13.10.1977 r., materiały w Wydz II Biura "C" MSW, nr 548/X/3, str. 86. Treść zapisu: "Do 1939 podejrzewany o prowokacje w KPP przebywał na terenie Francji". sygn. IPN BU 0298/598 (MSW 548/X/3)