Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Klemens
Nazwisko: Kostecki
Miejsce urodzenia: Częstochowa
Data urodzenia: 23-11-1892
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały administracyjne PUBP/PUds.BP/KP MO w Elblągu zawierające sprawozdania miesięczne i kwartalne oraz plany pracy za lata 1954-1958. Stanisław Kostecki przechodzi w materiałach, jako osoba rozpracowywana w ramach sprawy wstępno-agencyjnej (następnie ewidencyjno-obserwacyjnej i agenturalnego sprawdzenia) krypt. „Łącznik”. Sprawę założono w czerwcu 1955 lub 28.07.1955, „na podstawie starych materiałów, [w] których istnieją poszlaki, że figurant [Stanisław Kostecki] zdradzał zainteresowanie w kierunku ustalenia stanu liczebnego osób oraz charakteru produkcji poważniejszych zakładów na naszym terenie". Podejrzenia o działalność szpiegowską nie zostały potwierdzone. Ponadto, Stanisław Kostecki był obiektem zainteresowania ze strony aparatu bezpieczeństwa ze względu na jego „wybitnie wrogi” stosunek do aktualnej sytuacji politycznej, który uwidaczniał się w „notorycznym uprawianiu wrogiej propagandy”. Wypowiadał się na bieżące tematy, a także miał regularnie słuchać radia BBC. Przy jego rozpracowywaniu wykorzystywano agentów i informatorów pseud. „Maria”, „Grot”, „Lewandowski”. IPN Gd 0046/164 t. 5, 6 (374/5, 374/6).
W dn. 28.07.1955 Stanisław Kostecki został zarejestrowany w dzienniku rejestracyjnym spraw agenturalnego sprawdzenia przez Wydz. V PUds.BP w Elblągu pod numerem 295. Rozpracowywanie Stanisława Kosteckiego zakończono 19.11.1956, ponieważ „nie potwierdziły się materiały”. Zapis dotyczy najprawdopodobniej sprawy krypt. „Łącznik”, którą prowadzono w związku z podejrzeniami o działalność szpiegowską oraz „wybitnie wrogim” stosunkiem Stanisława Kosteckiego do aktualnej rzeczywistości politycznej. Po zakończeniu sprawy materiały złożono do archiwum pod sygn. Z-457. Materiałów o sygn. Z-457 brak. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjnych i akt IPN Gd 0046/164 t. 5, 6.
.