Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Wacław
Nazwisko: Stencel
Miejsce urodzenia: Kościerzyn Mały
Data urodzenia: 08-10-1906
Imię ojca: Józef
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta śledztwa prowadzonego od 11.07.1946 do 06.08.1946 przez Wydz. Śledczy WUBP w Bydgoszczy wraz z PUBP w Wyrzysku. Sprawa dotyczyła członków niepodległościowej organizacji pod nazwą ,,AK" pod dowództwem kpt. pseud. ,,Jędruś”, działającej na terenie powiatu wyrzyskiego i Bydgoszczy, której celem była walka z systemem komunistycznym. Wacław Stencel został zatrzymany 11.07.1946 i osadzony w więzieniu przy PUBP w Wyrzysku. Podejrzany o udzielanie schronienia i dostarczanie żywności członkom organizacji ,,Jędruś” oraz o przeprowadzenie członków organizacji z Kościerzyna Małego do Piesna. Śledztwo wobec ww. umorzono 06.08.1946 z powodu braków dowodów jednocześnie uchylając areszt tymczasowy. Materiały złożono do archiwum pod sygn. 1735/III. IPN By 070/1681 t. 1-5 (1735/III).
Charakterystyka nr 8 sporządzona 09.05.1972 w Wydz. „C” KW MO w Bydgoszczy, dotycząca oddziału «AK» dowodzonego przez kapitana »Jędrusia«. Oddział powstał na początku maja 1946 w gromadzie Liszkowo w powiecie wyrzyskim. Dużą część członków stanowiła młodzież (przy wstępowaniu obiecywano pełne utrzymanie, umundurowanie i żołd). Składali przysięgę na wierność rządowi londyńskiemu. „Celem ich było zwalczanie ustroju Polski Ludowej i jego sojuszników z dążeniem do przywrócenia stosunków politycznych sprzed 1939". Swoje akcje kierowali przeciwko członkom partii PPR, funkcjonariuszom UB i MO, żołnierzom Armii Radzieckiej i ludziom oddanym władzy ludowej. Czynną działalność prowadzili od czerwca do lipca 1946. W aktach znajduje się kwestionariusz osobowy pomocników organizacji, w tym Wacława Stencla. Ww. udzielał schronienia, dostarczał żywność oraz przekazywał członkom organizacji ,,Jędruś” informacje dot. stacjonowania wojsk. Zwolniony w trakcie trwania śledztwa z powodu braku dowodów. IPN By 010/8 (8/B).
.