Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Jezierski
Miejsce urodzenia: Wierzbie
Data urodzenia: 17-01-1911
Imię ojca: Franciszek
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Józef Jezierski został objęty postępowaniem śledczym przez PUBP w Koninie w sprawie "współpracy z organizacją o charakterze zbrojnym pod nazwą „Pogotowie Akcji Specjalnej”. Józef Jezierski został zatrzymany przez funkcjonariuszy WUBP w Poznaniu 5 stycznia 1947. W dniu 7 stycznia 1947 został tymczasowo aresztowany pod zarzutem współpracy z nielegalną organizacją „Pogotowie Akcji Specjalnej”, mającej na celu obalenie siłą ustroju państwa. Współpraca z PAS miała polegać na udzielaniu informacji i rozlepianiu ulotek. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego z 15 stycznia 1947 Józef Jezierski został skazany na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. IPN Po 04/344 (2431/III).
W wyniku postepowania karnego prowadzonego przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu ustalono, że Józef Jezierski będąc funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei, rozpoczął współpracę z organizacją o charakterze zbrojnym „Pogotowie Akcji Specjalnej” w listopadzie 1946. Współpraca polegała na informowaniu członków organizacji o sytuacji w Sompolnie, ruchach wojsk polskich, rozlepianiu ulotek i uczestniczeniu w zebraniach organizacji. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu z 15.01.1947 Józef Jezierski został skazany na karę śmierci. Prezydent RP skorzystał z prawa łaski i decyzją z 12.02.1947 zmienił Józefowi Jezierskiemu karę śmierci na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu na posiedzeniu z 15.03.1947 na mocy amnestii, zmienił Józefowi Jezierskiemu karę dożywotniego pozbawienia wolności na karę 15 lat pozbawienia wolności. Rada Państwa decyzją z 29.10.1956 w drodze łaski, darowała Józefowi Jezierskiemu resztę zasądzonej kary. IPN Po 135/67/1-2 (Sr. 69/47, Pr.R.118/47).
Akta Sprawy Obiektowej (SO) prowadzonej przez KPMO Koło dot. rozpracowania były członków organizacji o charakterze zbrojnym „Pogotowie Akcji Specjalnej”, działającej na terenie powiatu kolskiego. W aktach znajduje się informacja o likwidacji PAS i aresztowaniu jej członków. W wykazie aresztowanych figuruje Józef Jezierski. IPN Po 003/393 (400/IV).
Opracowanie nr 104 Wydziału „C” KWMO w Poznaniu pt. „Narodowe Siły Zbrojne. Banda terrorystyczno-rabunkowa Pogotowie Akcji Specjalnej RYŚ”. Józef Jezierski został wymieniony w wykazie współpracowników organizacji „Pogotowie Akcji Specjalnej”. Wg charakterystyki zawartej w aktach, Józef Jezierski współpracował z PAS od listopada 1946 do 5 stycznia 1947, kiedy został zatrzymany przez funkcjonariuszy WUBP w Poznaniu. Współpraca Józefa Jezierskiego z PAS polegała na udzielaniu informacji członkom organizacji i rozlepianiu ulotek. IPN Po 05/252 (104).
.