Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Szumiński
Miejsce urodzenia: Białystok
Data urodzenia: 27-08-1899
Kraj urodzenia: Polska
Imię ojca: Ksawery
Imię matki: Stefania
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Z zapisu na karcie E-14 wynika, że Kazimierz Szumiński 27.05.1959 był zarejestrowany przez Wydz. IV WUBP w Białymstoku. W latach 1941-44 był pracownikiem wywiadu okręgu Armii Krajowej. Zapisy kartoteczne.
W odpisie zaświadczenia z 07.12.1969 znajduje się następująca informacja podpisana przez b. dowódcę Białostockiego Okręgu AK płka Władysława Liniarskiego ps."Mścisław": "W oparciu o pełnomocnictwo Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, nr 732/223/BP/1 z dn. 26.04.1944 r. stwierdzam, że Obywatel Szumiński Kazimierz, s. Ksawerego (...), ps. >Mały</ >44<, plut. 4 p. ułanów był żołnierzem w szeregach Armii Krajowej od września 1941 roku, w okresie hitlerowskiej okupacji, na terenie Białostockiego Okręgu, w obwodzie miasto Białystok, pełniąc funkcję wywiadowcy w sprawach spec. na terenie więzienia białostockiego. Obywatel >Mały< na zlecenie Szefa Eksp.[ozytury] Wywiadu objął pracę w więzieniu białostockim z instrukcją i wytycznymi do zorganizowania wywiadu. Zadanie było nadzwyczaj odpowiedzialne i trudne. Na każdym kroku groziła kara śmieci. Dzięki bystrej orientacji i zdolnościom organizacyjnym, Obywatel >Mały< zadanie należycie wykonał, dostarczając Szefowi Wywiadu dane odnośnie pracy niemieckiego personelu więziennego, zasad jego śledztwa, mordowania, egzekucji, wywożenia do obozów, postawy samych więźniów (...). W lutym 1944 r. wraz z polskim personelem więziennym został wywieziony do obozu w Sztuthofie". Według oświadczenia płka Władysława Liniarskiego w maju 1942 Kazimierz Szumiński został awansowany do stopnia wachmistrza, w sierpniu 1943 do stopnia starszego wachmistrza, a w maju 1944 do stopnia chorążego. Dokument przekazany przez osobę prywatną.
.