Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-07-2022 09:12

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Zygmunt
Nazwisko: Wleklak
Miejsce urodzenia: Wiry
Data urodzenia: 29-04-1934
Imię ojca: Józef
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kontrola operacyjna Zygmunta Wleklaka pracownika Nadodrzańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego (N.P.B.P.) w Jasienicy. W aktach znajduje się karta E-15 na w/w z adnotacją – "aktywny, udział w wypadkach grudniowych". Rejestrowany w ramach materiałów operacyjnych/ KE krypt. „Operator’’ przez pion III KPMO Szczecin, sprawę wszczęto dnia 21.07.1971 na podstawie materiałów agenturalnych. Wymieniony w okresie wydarzeń grudniowych 1970 r. aktywnie włączał się do strajku, był łącznikiem między komitetem strajkowym z Z.CH. Police, a N.P.B.P., inspirował i szeroko komentował zajścia uliczne na terenie Szczecina w obecności innych pracowników w zakładzie pracy. IPN Sz 0011/384 (8315/II).
Materiały administracyjne Departamentu III MSW z roku 1970 zawierające ankiety dot. uczestników "wydarzeń grudniowych" na wybrzeżu w 1970 r. w tym Zygmunta Wleklaka. Z dokumentu wynika, iż w/w był zatrudniony w Nadodrzańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego w Jasienicy. Występował na naradach Komitetu ZCh ‘Police”, był delegatem na naradę z przedstawicielami PZPR z Warszawy, aktywny działacz Komitetu Strajkowego. IPN BU 0296/85 t. 1 (KS/4/224).
.