Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Leonard
Nazwisko: Urban
Miejsce urodzenia: GAŁĘZÓW
Data urodzenia: 27-08-1919
Imię ojca: Józef
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:

W okresie od listopada 1942 do lipca 1944 żołnierz GL i AL na terenie województwa lubelskiego (oddział pod dowództwem płk. Borkowskiego pseud. "Wiech"). Według materiałów sygn. IPN Sz 0023/5908, z dniem 2.08.1946 przeniesiony do dyspozycji komendanta KG MO w Warszawie ze stanowiska zastępcy komendanta KW MO w Koszalinie. Według karty z kartoteki personalnej, do MO wstąpił z dniem 14.08.1944. Według karty z kartoteki personalnej, 3.06.1953 udzielono nagany za pochopne bez uzasadnionej potrzeby zatrzymanie strażaka i trzymanie go 48 godzin w areszcie. W okresie od 14.12.1954 do 14.02.1961 komendant KW MO Kielce. Od 15.02.1961 do 13.05.1962 komendant KW MO Rzeszów. Od 14.05.1962 do 31.05.1962 do dyspozycji dyrektora Departamentu Kadr MSW. Od 1.06.1962 do 15.09.1963 naczelnik Wydziału III Biura Paszportów MSW (ostatni stopień: pułkownik).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KM MO LUBLIN KOMENDANT - 26-07-1944
IPN BU 0194/1594 t.1-3, IPN Sz 0023/5908, IPN Lu 0357/957, IPN Ki 6-125 11556/V, 14435/0, IPN Po 0075/5908 akta osobowe i karta
KW MO LUBLIN WYDZIAŁ PASZPORTÓW SZEF - 18-04-1945
KG MO WARSZAWA DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA - 30-06-1945
KW MO KOSZALIN ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. OPERACYJNYCH - 31-07-1945
KMO m. st. WARSZAWA ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. OPERACYJNYCH - 02-08-1946
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DYREKTORA BIURA PERSONALNEGO - 01-03-1949
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ V NACZELNIK - 01-03-1949
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT OCHRONY RZĄDU, WYDZIAŁ IV NACZELNIK - 01-08-1950
KG MO WARSZAWA DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA - 15-06-1952
KW MO WROCŁAW ZASTĘPCA KOMENDANTA - 01-08-1952
KW MO KIELCE KOMENDANT ppłk 01-09-1954 14-12-1954
.