Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Zbigniew
Nazwisko: Zybała
Miejsce urodzenia: Rendsburg
Data urodzenia: 21-01-1946
Imię ojca: Idzi
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Dyspozycja" o nr. rejestracyjnym Sz 16365 prowadzonej przez Grupę Operacyjna w Świnoujściu Wydz. III KWMO w Szczecinie w roku 1978, dotyczącej działalności Zarządu Portu Szczecin- Zakład Przeładunkowy w Świnoujściu. W aktach sprawy operacyjnej Zbigniew Zybała, zajmujący wówczas stanowisko starszego brygadzisty, wymieniony został jako jeden z pracowników Zakładu Przeładunkowego w Świnoujściu, którego przesłuchano 10.03.1978. Sprawę operacyjną zakończono 07.09.1978. IPN Sz 0011/1107 (12886/II).
Akta zawierają dokumentację sądową sprawy skierowanej przez Zbigniewa Zybałę przeciwko Zarządowi Portu Szczecin-Zakład Przeładunkowy Świnoujście. Zbigniew Zybała jako pracownik zakładu przeładunkowego, w dniu 16.12.1981 został zwolniony ( w trybie natychmiastowym, bez podania jakichkolwiek przyczyn) ze służby w jednostce zmilitaryzowanej, którą stał się Zarząd Portu Szczecin (na skutek militaryzacji wprowadzonej z dniem 13.12.1981). W zaistniałej sytuacji ww. złożył odwołanie do Terenowej Komisji Odwoławczej ds. Pracy w Świnoujściu z wnioskiem o przywrócenie do pracy. W dniu 07.05.1982 sprawa została umorzona, bowiem TKO uznała siebie za organ niewłaściwy do rozstrzygania w sprawach dot. jednostek zmilitaryzowanych. Z tego powodu Zbigniew Zybała 20.05.1982 wniósł odwołanie do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie argumentując, iż z powodu jego przekonań politycznych został w sposób bezprawny pozbawiony pracy. Będąc długoletnim pracownikiem Zakładu Przeładunkowego, ze swych obowiązków wywiązywał się wzorowo, czego dowodem było przyznanie odznaczenia dla "Zasłużonego Pracownika Morza" w roku 1979. Jednak złożone odwołanie nie przyniosło pozytywnego rezultatu, gdyż 20.07.1982 Sąd Okręgowy podtrzymał w mocy orzeczenie TKO, a wniosek Zbigniewa Zybały uznał za bezzasadny. IPN Sz 133/36 (17529/II).
Dnia 24.11.1982 zarejestrowany w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) o krypt. "Wytrwały" (nr rej sprawy Sz 25088) prowadzonej przez Wydz. V KWMO w Szczecinie, a następnie Pion V RUSW w Świnoujściu. Sprawę przekwalifikowano 09.07.1984 na Sprawę Operacyjnego Rozpracowania (SOR), a następnie od 15.04.86 kontynuowano w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE). Powodem rozpracowywania Zbigniewa Zybały były jego przekonania polityczne oraz działalność na rzecz utworzenia związków zawodowych. Sprawa została zakończona, a następnie w dniu 08.09.1989 złożona do archiwum pod numerem 224 (pozycja z dziennika materiałów przekazanych do archiwum KWMO/WUSW Szczecin). Materiały zniszczono 11.09.1989. Materiały zniszczono. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjnych.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Koteria" o numerze rejestracyjnym Sz 37602, prowadzona przez Wydział V WUSW w Szczecinie od 27.08.1987, w związku z utworzeniem Komitetu Założycielskiego Związku Zawodowego "Jedność" pracowników Komunalnego Przedsiębiorstwa Robot Inżynieryjnych w Szczecinie i oddziale w Świnoujściu. W dokumentach sprawy Zbigniew Zybała wymieniany jest jako figurant KE krypt. "Wytrwały", zatrudniony wówczas w Oddziale KPRI Szczecin, w Wytwórni Mas Bitumicznych w Świnoujściu, który po zebraniu stosownych podpisów wśród pracowników ww. przedsiębiorstwa, utworzył Komitet Założycielski Związku Zawodowego "Jedność", którego celem była przede wszystkim ochrona praw pracowniczych. Następnie Zbigniew Zybała skierował wniosek do Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie o wpisanie związku do rejestru zakładowych organizacji związkowych, który jednak został odrzucony na posiedzeniu niejawnym z dnia 24.08.1987. Rewizja wniesiona do Sądu Najwyższego w Warszawie również nie przyniosła pozytywnego rezultatu. W wyniku rozmów profilaktyczno-ostrzegawczych, przeprowadzonych ze wszystkimi członkami Komitetu Założycielskiego, większość z nich zrezygnowało z dalszej działalności na rzecz związku, a działania operacyjne w ramach SOS "Koteria" zakończono w czerwcu 1988. IPN Sz 0053 (17073/II).
Materiały Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Nawrót" o nr. rejestr. Sz 39960, prowadzonej przez RUSW w Świnoujściu, w związku z utworzeniem Komitetu Założycielskiego Związku Zawodowego "Solidarność" pracowników Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych w Szczecinie-Kierownictwa Grupy Robót nr 1 w Świnoujściu. Inicjatorem założenia ww. związku był Zbigniew Zybała, pracownik KPRI, który indywidualnie agitował każdego z pracowników zakładu do poparcia projektu i złożenia podpisu. W dniu 12.09.1988 skierowano do Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie wniosek o rejestrację związku, który jednak odrzucono. Taka sama decyzja została wydana wobec rewizji skierowanej do Sądu Najwyższego w Warszawie. Działania operacyjne zakończono po tym, jak Zbigniew Zybała zrezygnował z pracy w przedsiębiorstwie i w związku z tym działalność Komitetu Założycielskiego została faktycznie zawieszona, bowiem nie organizowano żadnych spotkań ani nie podejmowano jakichkolwiek działań w ramach związku. IPN Sz 0053/653 (17529/II).
.