Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Rębiasz
Nazwisko rodowe: Rembiasz
Miejsce urodzenia: Nawojowa
Data urodzenia: 14-12-1927
Kraj urodzenia: Polska
Imię ojca: Jan
Imię matki: Emilia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Agenturalnego Rozpracowania krypt. "Malaga" została założona na początku 1948 roku przez PUBP w Nowym Sączu. Sprawa ta dotyczyła członków i współpracowników organizacji PPAN "Żandarmeria", w tym dowódcy "Żandarmerii" Mieczysława Rębiasza ps. "Orlik". Informacje pozyskiwane do tej sprawy pochodziły od informatora ps. "Wicher". W ramach SAR krypt. "Malaga" w lipcu 1948 PUBP w Nowym Sączu rozpoczął próby pozyskania w PPAN agentury. Rozpracowanie PPAN było kontynuowane w ramach Sprawy Agenturalnego Opracowania krypt. "Zima". Akta o sygn. IPN Kr 075/50 t. 1 (73/Ob).
Sprawa Agenturalnego Opracowania krypt. "Zima" została założona 05.10.1948 przez Referat III PUBP w Nowym Sączu celem zinfiltrowania i ostatecznego rozbicia organizacji niepodległościowej PPAN "Żandarmeria". W ramach SAO "Zima" została przeprowadzona w lutym 1949 roku pacyfikacja wsi Barnowiec, której mieszkańcy wspierali PPAN "Żandarmerię". Przeprowadzono aresztowania członków PPAN, w tym ks. Władysława Gurgacza. Mieczysław Rębiasz zginął 11.06.1949 w zasadzce KBW w okolicach Piwnicznej. Na początku lipca 1949 roku KBW i UB odkryły i zlikwidowały główną siedzibę PPAN "Żandarmeria". W sierpniu 1949 roku funkcjonariusze UB wprowadzając do PPAN agenta o ps. "Las" we współpracy z czechosłowacką StB pod pozorem przerzutu żołnierzy PPAN na teren Austrii, przygotowali zasadzkę, w którą wpadł także S. Pióro. W tej sytuacji, w celu uniknięcia zatrzymania przez UB, popełnił on samobójstwo. Organizacja PPAN "Żandarmeria" została rozbita, jednak SAO "Zima" była kontynuowana, w celu wykrycia i aresztowania wszystkich pomocników PPAN. Sprawę zakończono i materiały złożono 01.10.1956 w Archiwum Wydz. "C" KWMO w Krakowie pod sygn. 73/Ob. Akta o sygn. IPN Kr 075/50 t. 1-7 (73/Ob).
"Charakterystyka nr 76" opracowana w Wydz. "C" KWMO w Krakowie, dotycząca Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. PPAN została utworzona w 1947 roku na terenie Sądecczyzny przez Stanisława Pióro ps. "Emir", „Mohort”. Jej kapelanem został ks. Władysław Gurgacz ps. "Ojciec", "Sem". Wraz z rozrastaniem się organizacji, wyodrębniono z jej struktury Wydział Wojskowy, który przyjął nazwę "Żandarmeria". Jego dowódcą został Mieczysław Rębiasz ps. „Orlik”, „Grom”, a następnie sam S. Pióro. W dniu 11.06.1948 M. Rębiasz zginął w zasadzce KBW w okolicach Piwnicznej. Organizacja została rozbita we wspólnej akcji UB i czechosłowackiego aparatu bezpieczeństwa na Słowacji w sierpniu 1949 roku. S. Pióro popełnił wtedy samobójstwo, aby nie wpaść w ręce komunistów. Akta zawierają Kwestionariusz Osobowy Mieczysława Rębiasza. Akta o sygn. IPN Kr 074/75 (76/X). Charakterystyka PPAN "Żandarmeria" znajduje się również pod sygn. IPN BU 0172/76 t. 1-2, IPN BU 00294/49 t. 45 oraz IPN BU 024/101.
.