Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stefan Witold
Nazwisko: Bohusz
Miejsce urodzenia: Gorzów Wielkopolski
Data urodzenia: 04-08-1964
Imię ojca: Jerzy
Imię matki: Teresa
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stefan Bohusz w dniu 9.12.1982 został zarejestrowany pod numerem Go 5742 do Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Iskra" (rej. Go 5614), następnie przekwalifikowanej na Sprawę Operacyjnego Rozpracowania (SOR) o tym samym kryptonimie. Sprawa prowadzona była przez Wydz. III KWMO/WUSW w Gorzowie Wielkopolskim w okresie od 5.11.1982 do 1990. S. Bohusz rozpracowywany był jako osoba prowadząca działalność "w nielegalnym związku pn. >Młodzieżowy Ruch Oporu<". Prawdopodobnie od 19.02.1987 rozpracowanie kontynuowano w ramach SOR "Dezerterzy" (rej. Go 8605), numer rej. figuranta pozostał bez zmian. Stefan Bohusz wyrejestrowany został ze sprawy 28.11.1987. Materiały zniszczone w jednostce operacyjnej. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Akta kontrolne śledztwa Wydz. Śledczego KWMO w Gorzowie Wlkp., wszczętego na podstawie materiałów operacyjnych. Sprawa dotyczyła produkcji i rozpowszechniania na ternie Gorzowa Wlkp. „nielegalnych wydawnictw o treści antypaństwowej”. Dnia 3.11.1982 ujawniono u jednego z uczniów szkoły średniej biuletyn informacyjny „Iskra” wydany przez „Młodzieżowy Ruch Oporu”, którego Stefan Bohusz był członkiem. Miał on także być autorem części tekstów zawartych w ww. wydawnictwie. Biuletyn zawierał m.in. informacje o celu działalności organizacji, którym byłą „walka o wolną i sprawiedliwą Polskę” i planowanych metodach działania. W toku postępowania zatrzymano szereg uczniów, u których w wyniku przeszukań ujawniono także inne wydawnictwa bezdebitowe. Postępowanie w sprawie „publicznego nawoływania do nieposłuszeństwa i przeciwdziałania obowiązującemu porządkowi prawnemu” wszczęto w dniu 6.11.1982. U Stefana Bohusza zakwestionowano m.in. farbę drukarską, wałek do sitodruku, nielegalne wydawnictwa i zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Postawiono mu zarzut o to, że w okresie od marca do listopada 1982 w Gorzowie Wielkopolskim brał udział w związku o nazwie „Młodzieżowy Ruch Oporu”, którego istnienie, ustrój i cele miały pozostać tajemnicą wobec organów państwowych, w ramach którego sporządzał i rozpowszechniał materiały zawierające w swej treści „fałszywe wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy”. Zarzut ten następnie zmieniono w ten sposób, że zarzucono mu bycie jednym z inicjatorów założenia „Młodzieżowego Ruchu Oporu” którego istnienie, ustrój i cele miały pozostać tajemnicą wobec organów państwowych i kolportaż ulotek nawołujących do organizowania demonstracji i przeciwdziałania aktom prawnym stanu wojennego. Akt oskarżenia wniesiono 17.01.1982. Wojskowy Sąd Garnizonowy, wyrokiem z dnia 9.02.1983, sygn.. Sg.W 7/83 skazał Stefana Bohusza na karę 1 roku pozbawienia wolności, zwieszając jednocześnie jej wykonanie. IPN Sz 03/27 (76/III).
Akta nadzoru prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Garnizonową w Zielonej Górze w okresie 6.11.1982-18.01.1983. Sprawa przekazana została do prowadzenia przez Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wielkopolskim. Akta dotyczą istnienia nielegalnej organizacji i kolportowania na terenie Gorzowa Wielkopolskiego pism nawołujących do nieposłuszeństwa i przeciwdziałania aktom prawnym stanu wojennego. Stefan Bohusz występuje w sprawie jako jeden z działaczy „Młodzieżowego Ruchu Oporu”. W toku śledztwa wobec Stefana Bohusza zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zarzucono mu, że był jednym z inicjatorów założenia związku o nazwie „Młodzieżowy Ruch Oporu”, którego istnienie, ustrój i cele miały pozostać tajemnicą wobec organów państwowych oraz prowadzenie kolportażu ulotek nawołujących do organizowania demonstracji i przeciwdziałania aktom prawnym stanu wojennego. Za powyższe Wojskowy Sąd Garnizonowy, wyrokiem z dnia 9.02.1983, sygn. Sg.W 7/83 skazał wymienionego na karę 1 roku pozbawienia wolności, zwieszając jej wykonanie na okres 3 lat próby. W aktach znajduje się także odpis wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20.08.1993 (sygn. WRN 104/93), zmieniający wyrok skazujący Stefana Bohusza poprzez uniewinnienie go od zarzucanych czynów. IPN Po 417/27 (Pg.Śl. 109/82).
Akta administracyjne KWMO/WUSW w Gorzowie Wielkopolskim obejmujące lata 1978-1990, dotyczące wydanych przez Wydział Śledczy zastrzeżeń wyjazdów za granicę. Akta prowadzone są w formie tabelarycznej, uwzględniającej dane osobowe, nr repertorium sprawy w związku z którą zastrzeżenie wydano, datę wniesienia i zakończenia zastrzeżenia. Stefan Bohusz figuruje pod poz. 120 jako osoba, co do której wniesiono zastrzeżenie od 10.11.1982 do 10.11.1984 w związku z postępowaniem nr RSD 23/82. IPN Sz 05/8 t. 37 (8/90).
.