Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Teresa
Nazwisko: Tarasienko
Nazwisko rodowe: Pietrowicz
Miejsce urodzenia: Wołokowysk
Data urodzenia: 21-05-1928
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Ludmiła
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały archiwalne dot. Teresy Tarasienko, rozpracowywanej przez Wydz. II KWMO/WUSW i Wydz. III WUSW w Koszalinie w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego (KE) krypt. "Klempa" o nr 20097, zarejestrowanego w dniu 27.12.1981. Wydz. III WUSW przejął sprawę do prowadzenia 27.12.1983. Działania obserwacyjne wobec figurantki sprawy, będącej pracownikiem kulturalno-oświatowym Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch" w Koszalinie, podjęto z powodu jej działalności w ramach Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" powołanej przy przedsiębiorstwie, w którym była zatrudniona. Teresa Tarasienko, nie tylko zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji zakładowej PUPiK lecz również prowadziła sekretariat Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, do której należeli wszyscy pracownicy Komisji Zakładowych oddziałów PUPiK ówczesnego woj. koszalińskiego i słupskiego. W tym okresie swojej działalności ww. w sposób stanowczy i zdecydowany domagała się realizacji postulatów załogi przedsiębiorstwa i m.in. z tego powodu cieszyła się wśród swoich współpracowników dużą sympatią i autorytetem. Jako członek Komitetu Zakładowego popierała bojkot prasy partyjnej, a w chwili wprowadzenia stanu wojennego nie kryła swojego niezadowolenia z zaistniałej sytuacji, co według kierownictwa zakładu powodowało negatywny oddźwięk wśród pozostałych pracowników. Z figurantką przeprowadzono kilka rozmów o charakterze ostrzegawczym i profilaktycznym, począwszy od rozmowy w ramach akcji "Klon", w czasie której zarzucano ww. propagowanie wrogich państwu poglądów zakłócających porządek prawny, a tym samym negatywny wpływ na załogę przedsiębiorstwa. Obserwację w ramach KE zakończono na podstawie wniosku o zaniechanie dalszej kontroli z dnia 18.02.1986. Materiały złożono w Wydz. "C" WUSW Koszalin 28.05.1986 pod sygn. 5085/II, a następnie zniszczono 19.01.1990 (protokół brakowania nr 63, poz. 76). Zachował się mikrofilm akt IPN Sz 00124/649 J (5085/2).
W komputerowym zbiorze danych b. Służby Bezpieczeństwa widnieje zapis dot. inwigilacji Teresy Tarasienko przez aparat bezpieczeństwa z powodu działalności w strukturach NSZZ "Solidarność", w których pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Dnia 07.01.1985 sprawę zdjęto z ewidencji i przekazano do archiwum i złożono w wydziale "C" WUSW Koszalin do nr 286/II/S-42. Materiałów 286/II/S-42 brak.
.