Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-07-2021 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bogumił
Nazwisko: Łukaszewski
Miejsce urodzenia: Łódź
Data urodzenia: 18-12-1942
Imię ojca: Zygmunt
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Bogumił Łukaszewski, z zawodu plastyk, występuje jako "świadek" w sądowych i prokuratorskich (nr II-3 Ds 25/70) aktach śledztwa z lat 1970-71 prowadzonego przeciwko Andrzejowi Czumie i grupie dwudziestu kilku innych osób - aktywistów i współpracowników niepodległościowej organizacji "Ruch". Byli oni podejrzani "o działalność w nielegalnym związku >Ruch< i o dokonywanie w jego ramach napadów i kradzieży". W tych materiałach znajdują się m.in. postanowienie o wszczęciu śledztwa; postanowienia o wyłączeniu materiałów do odrębnego prowadzenia; protokół oględzin budynku Muzeum Lenina w Poroninie; dokumentacja dot. skradzionych w Łodzi maszyn do pisania i powielacza. IPN BU 1355/5 (IV K. 102/71).
Bogumił Łukaszewski - wówczas pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi - występuje doniesieniach tajnego współpracownika SB o pseud. "Robert" (nr rejestr. 46598) prowadzonego przez SB z Wydz. III KW MO w Łodzi w latach 1982-1989. Doniesienia dotyczyły operacyjnej kontroli Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i jej pracowników - m.in. zbieranie informacji o sytuacji w ww. szkole i występujących w niej "nieprawidłowościach", działalności pracowni poligraficznej i członków zdelegalizowanego NSZZ "Solidarność", druku kalendarzy "S", środowiska plastyków i innych zagadnień. IPN Ld 0040/2205 (46675/I).
.