Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Andrzej Włodzimierz
Nazwisko: Kuliński
Miejsce urodzenia: Skarżysko Kamienna
Data urodzenia: 16-05-1949
Kraj urodzenia: Polska
Imię ojca: Marian
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania (SOR) krypt. "Rozrabiacze" (nr rej. 15290) została zarejestrowana przez Wydział III KW MO Lublin w dniu 15.06.1973 w celu "ustalenia sprawców wrogich napisów, których treść skierowana była przeciwko Związkowi Radzieckiemu", jak też "określenia źródeł inspiracji, które skłoniły ich do działalności oraz pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej". Podstawę wszczęcia sprawy stanowiły doniesienia otrzymane przez Służbę Bezpieczeństwa, z których wynikało, że podczas "Kozienaliów", odbywających się w Lublinie w dniach 26-27.05.1973, w oknach dwóch akademików, tj. w bloku "F" przy ul. Langiewicza, gdzie mieszkały studentki UMCS i Akademii Rolniczej oraz w domu studenckim Akademii Medycznej przy ul. Chodźki umieszczono "wrogie napisy" o treści: "Niech żyje Związek Radziecki, ale na własny koszt". Ponadto SB pozyskała informację, że Andrzej Kuliński, wówczas student Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej, podczas korowodu studentów ulicami Lublina, miał na "kostiumie" napis: "Nie lubię ruskich", z mało widocznym dopiskiem na plecach: "pierogów". W związku z tym A. Kuliński został objęty rozpracowaniem w ramach SOR "Rozrabiacze", a w konsekwencji Wydział Śledczy KW MO Lublin zarejestrował go w postępowaniu przygotowawczym nr RSD-19/73, wszczętym 18.06.1973, jako podejrzanego o "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w postaci napisów skierowanych przeciwko sojuszowi z ZSRR". Dodatkowe dane dotyczące A. Kulińskiego (miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna i materialna, przebieg nauki), SB uzyskała na podstawie teczki osobowej z dziekanatu Wydziału Lekarskiego AM. Z dokumentacji operacyjnej można wnioskować, że wobec A. Kulińskiego zastosowano, na zlecenie Wydziału III, kontrolę korespondencji - w aktach znajduje się fotokopia jego listu do matki z 28.05.1973, w którym opisywał m.in. swój ubiór w pochodzie kozienaliowym oraz reakcje, jakie wywołał napis na ubraniu; na fotokopii wpisano prawdopodobnie datę jej wykonania przez Wydział "W": 30.05.1973, a więc przed oficjalnym "zakwestionowaniem" listu podczas przeszukania w mieszkaniu matki A. Kulińskiego, przeprowadzonego ok. 18-20.06.1973. Znajduje się tu także dyspozycja przeprowadzenia z A. Kulińskim "rozmowy ostrzegawczej". Materiały SOR "Rozrabiacze" włączono do akt postępowania przygotowawczego RSD-19/73 i złożono w archiwum Wydziału "C" KW MO Lublin pod sygn. 14455/III. Akta o sygn. IPN Lu 023/68 t. 1 (14455/III) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Akta kontrolne postępowania przygotowawczego nr RSD-19/73, prowadzonego przez Wydział Śledczy KW MO Lublin "w sprawie rozpowszechniania w dniach 26 i 27 maja 1973 r. w Lublinie fałszywych wiadomości w postaci napisów skierowanych przeciwko sojuszowi z ZSRR, mogących wyrządzić poważną szkodę interesom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, tj. o czyn z art. 271 par. 1 kk". Wśród podejrzanych o dokonanie tych czynów znalazł się Andrzej Kuliński oraz dwóch innych studentów Akademii Medycznej w Lublinie. W dokumentach odnotowano, że postępowanie wszczęto w oparciu o notatkę służbową inspektora operacyjnego Wydziału III, "na kategoryczne polecenie" I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego MO ds. SB płk. Mariana Mozgawy. W trakcie przeszukania przeprowadzonego u matki A. Kulińskiego ok. 18-20.06., funkcjonariusz Wydziału Śledczego znalazł w piecu list od jej syna, w którym, jak odnotowano następnie w notatce dla płk. Mozgawy, Andrzej Kuliński "opisał przebieg i wydźwięk społeczny napisu antyradzieckiego noszonego na sobie podczas tej imprezy", w liście stwierdził też, że wyraz "pierogów" świadomie napisał bardzo małymi literami. List "włączono w poczet materiału dowodowego sprawy śledczej" (z materiałów SOR "Rozrabiacze" wynika, że funkcjonariusze SB już wcześniej znali jego treść). Według dokumentów, Andrzej Kuliński został zatrzymany na 48 godzin i dnia 31.08.1973 przedstawiono mu zarzut, iż "w dniu 26 maja 1973 r. w Lublinie rozpowszechniał fałszywe wiadomości mogące wyrządzić poważną szkodę interesom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w ten sposób, że sporządził hasło >Nie lubię ruskich pierogów<, które następnie obnosił w czasie imprezy >Kozienalia'73<" (taki sam zarzut postawiono drugiemu z "podejrzanych" - Zygmuntowi Brzozowskiemu). Andrzej Kuliński nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, jednakże obciążały go dodatkowo zeznania świadków. W dniu 06.09.1973 Wydział Śledczy KW MO przedstawił Prokuraturze Powiatowej dla m. Lublina (nr rep. Prokuratury: 4.Ds-489/73) akta dochodzenia z wnioskiem o warunkowe umorzenie "wobec braku cech przestępstwa", opierając się na "stanowisku prokuratury nadzorującej". Prokuratura Powiatowa dla m. Lublina przychyliła się do tego wniosku i dnia 29.09.1973 warunkowo umorzyła postępowanie wobec wszystkich trzech podejrzanych na okres dwóch lat oraz określiła opłaty na rzecz Skarbu Państwa po 600 zł. Dodatkowo, wobec Andrzeja Kulińskiego, który "w toku dochodzenia dopuszczał się matactwa oraz nie uznał do końca swojej winy i nie okazał skruchy", zdecydowano o skierowaniu wniosku o ukaranie "w trybie karno-administracyjnym". Materiały postępowania przygotowawczego nr RSD-19/73 złożono do archiwum Wydziału "C" KW MO Lublin pod sygn. 14455/III, dołączając do nich dokumentację SOR "Rozrabiacze". Akta o sygn. IPN Lu 023/68, t. 2 (RSD-19/73, 14455/III) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
.