Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Henryk Przemysław
Nazwisko: Adach
Miejsce urodzenia: Domaniewice
Data urodzenia: 15-06-1931
Kraj urodzenia: Polska
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Natalia
Znany/a też jako:
Przemysław Henryk Adach
urodzony/a 15- 06-1931 Domaniewice
Imiona rodziców: Antoni Natalia


Dodatkowe informacje:

Według karty ewidencyjnej w dniu 9.08.1953 został przekazany do dyspozycji szefa WUBP Łódź. Według karty ewidencyjnej na stanowisko inspektora Wydziału III Departamentu I MSW Warszawa został mianowany 15.07.1967.

W okresie od 28.02.1965 do 23.06.1967 drugi szyfrant w Ambasadzie PRL w Wiedniu. Od 10.11.1974 do 2.07.1979 oficer operacyjny rezydentury berlińskiej, oficjalnie I sekretarz Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim. Od 10.10.1985 do 15.02.1990 oficer operacyjny rezydentury berlińskiej, oficjalnie I sekretarz misji Wojskowej PRL w Belinie.
Delegowany służbowo: od 8.02.1973 do 15.02.1973, od 2.06.1973 do 10.06.1973, od 4.07.1973 do 13.07.1973, od 1.11.1973 do 10.11.1973, od 22.03.1974 do 25.03.1974, od 13.12.1974 do 15.12.1974, od 23.05.1975 do 25.05.1975 oraz od 22.05.1980 do Austrii; od 25.04.1973 do 27.04.1973 do Czechosłowacji; od 11.05.1973 do 23.05.1973 do Czechosłowacji i Austrii; od 24.10.1979 do 28.10.1979 oraz od 9.04.1981 do 14.04.1981 do Berlina z prawem przejścia do Berlina Zachodniego; od 11.12.1979 do 14.12.1979 do Berlina, w dniu 21.01.1980 do Czeskiego Cieszyna; od 27.03.1980 do 1.04.1980 do Bratysławy; od 14.09.1980 do 15.09.1980 do NRD; od 11.07.1984 do 15.07.1984 oraz od 17.08.1984 do 21.08.1984 do Budapesztu.
Od października 1962 do kwietnia 1963 przeszkolenie w zakresie prowadzenia niektórych czynności dochodzeniowych w MSW Warszawa. Od 21.09.1964 do 16.12.1964 kurs szyfrantów w Biurze „A” MSW Warszawa. Od 15.09.1968 do 15.05.1969 kurs specjalistyczny w Departamencie I MSW Warszawa. Podczas służby liczne egzaminy z języka niemieckiego w Departamencie Kadr i Szkolenia MSW Warszawa.
W 1957 pełnił funkcję członka Egzekutywy Oddziałowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Wydziale II KMOm Łódź. W 1972 pełnił funkcję II sekretarza Oddziałowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Wydziale III Departamentu I MSW Warszawa. W 1973 pełnił funkcję I sekretarza Oddziałowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Wydziale III Departamentu I MSW Warszawa. W 1973 pełnił funkcję członka Komitetu Zakładowego PZPR przy Departamencie I MSW Warszawa.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
CW MBP LEGIONOWO DWULETNIA SZKOŁA OFCIERSKA SŁUCHACZ 10-09-1951
IPN BU 3246/229 - teczka pracownika zewnętrznego
IPN Ld 615/1 k. 376 - karta ewidencyjna
IPN BU 2460/1 k. 333 - karta ewidencyjna
IPN BU 003175/273 22148/V akta osobowe
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ KADR, SEKCJA I REFERENT 10-08-1953
WUBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ I, SEKCJA V REFERENT 01-08-1954
WUdsBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ II, SEKCJA III REFERENT 01-04-1955
WUdsBP ŁÓDŹ WYDZIAŁ II, SEKCJA I OFICER OPERACYJNY 01-04-1956
KMOm ŁÓDŹ WYDZIAŁ II OFICER OPERACYJNY 01-01-1957
KMOm ŁÓDŹ WYDZIAŁ II STARSZY OFICER OPERACYJNY 01-01-1959
KMOm ŁÓDŹ WYDZIAŁ II KIEROWNIK GRUPY 01-08-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VII OFICER OPERACYJNY 01-10-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII OFICER OPERACYJNY 01-09-1961
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII STARSZY OFICER OPERACYJNY 01-08-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA, WYDZIAŁ WYDAWNICTW OPERACYJNYCH REDAKTOR 15-08-1963
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT SZKOLENIA I WYDAWNICTW, WYDZIAŁ V REDAKTOR 01-03-1967
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III INSPEKTOR 15-08-1967
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) 01-11-1974
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X STARSZY INSPEKTOR 01-09-1979
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ X ZASTĘPCA NACZELNIKA 01-08-1980
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I ZASTĘPCA NACZELNIKA (ETAT NIEJAWNY) płk 01-07-1985 31-03-1990
.