Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Piotr
Nazwisko: Kisielewicz
Miejsce urodzenia: Sulęcin
Data urodzenia: 31-01-1951
Imię ojca: Józef
Imię matki: Paulina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały zawierają meldunki operacyjne Wydz. III KWMO w Szczecinie wysłane do MSW w Warszawie w okresie 30.12.1976- 23.12.1977. Stanisław Kisielewicz występuje w meldunku z 19.09.1977, w którym znajduje się informacja o uzyskaniu od TW ps. „Kodak” informacji, że ww. jest aktywnym działaczem duszpasterstwa akademickiego, utrzymującym ścisłe i bliskie kontakty z czołowymi księżmi z kręgu duszpasterstwa na ternie Szczecina. W swoich poglądach Stanisław Kisielewicz miał reprezentować postawę „antysocjalistyczną i antyradziecką”. W związku z powyższym SB postanowiła wszcząć Sprawę Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. „Mateusz”, zmierzającą do rozpoznania jego powiązań z duszpasterstwem akademickim, ustalenia jego pozycji i funkcji oraz rozpoznania, czy w czasie prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami I roku PAM oddziałuje na nich „z pozycji założeń ideologicznych kościoła”. IPN Sz 0012/17 t. 5 (140/IV).
Stanisław Kisielewicz był rozpracowywany w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Mateusz" (rej. Sz 15897), prowadzonej przez Wydział III KWMO w Szczecinie w okresie 14.09.1977-.20.12.1978. Sprawę wszczęto w związku z uzyskaniem drogą operacyjną informacji, że ww. jest aktywnym działaczem duszpasterstwa akademickiego w Szczecinie. W toku sprawy stwierdzono silne powiązania ze środowiskami kościelnymi. Działalność Stanisława Kisielewicza wyrażała się "w organizowaniu wszelkiego rodzaju imprez, mających na celu zbliżenie do siebie młodzieży akademickiej na gruncie wiary i wiązania jej z ośrodkami duszpasterskimi". Ponadto wymieniony negatywnie wyrażał się na temat "socjalistycznej rzeczywistości". Sprawę zakończono przeprowadzeniem rozmowy ostrzegawczej. Akta sprawy zostały zniszczone. Materiały 12397/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.