Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Alicja
Nazwisko: Musiałowa
Nazwisko rodowe: Afanasjew
Miejsce urodzenia: Sosnowiec
Data urodzenia: 20-05-1911
Imię ojca: Mikołaj
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:

Działaczka społeczna, prawnik (mgr praw). Od 1931 do 1932 w Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS). W l. 1935-1939 studiowała na Wydziale Prawnym UW, równocześnie zajmowała się pracą oświatową. W okresie okupacji na terenie Zagłębia Dąbrowskiego prowadziła tajne nauczanie młodzieży, nast. ukrywała się na terenie pow. częstochowskiego i wieluńskiego. Od 1945 do 1948 w PPS. W l. 1945-1948 w Zarządzie Głównym Związku Samopomocy Chłopskiej jako kierownik inspektoratu szkolnego. W okresie 02.1948 – 06.1948 kierownik referatu odczytowego w Zarządzie Głównym Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, zaś od 06.1948 do 01.1949 kierownik referatu w Wydz. Szkolnym Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS. Od 15.12.1948 w PZPR. W okresie 17.05.1950 - 4.06.1965 przewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Kobiet. W l. 1952–1965 członek Rady Państwa (jako pierwsza kobieta). W okresie 10.1952 - 05.1969 posłanka na Sejm PRL I-IV kadencji. Członek władz Frontu Narodowego i później Frontu Jedności Narodu (była członkiem Prezydium Ogólnopolskich Komitetów obu ruchów w okresie 1952-1956 oraz 1958-1971). Od 04.1965 wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie.

Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygn. CK XX/10552 (dawna: CK/VII-953); AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka, sygn. CK XX/21732 (dawna: X-1895); T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 81-82, 171, 306-307, 326, 400.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Kierownika Wydział Propagandy Komitet Warszawski Warszawa PZPR 01-01-1949 1-03-1949 AAN, KC PZPR, CK XX/10552;
Starszy Instruktor Wydział Kobiecy Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-03-1949 12-1949 AAN, KC PZPR, CK XX/10552;
Zastępca Kierownika Wydział Kobiecy Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-01-1950 1-06-1950 AAN, KC PZPR, CK XX/10552; AAN, KC PZPR, CK XX/21732;
Członek Rada Państwa Polskiej Rzeczyposolitej Ludowej Warszawa 20-11-1952 24-06-1965 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 171.
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 03-1954 03-1959 AAN, KC PZPR, CK XX/10552; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 400.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 03-1959 06-1964 AAN, KC PZPR, CK XX/10552; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 400.
.