Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Franciszek Jerzy
Nazwisko: Hawran
Miejsce urodzenia: Zaleszczyki
Data urodzenia: 25-01-1931
Imię ojca: Jerzy
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Malkontenci" (nr rej. Go 7852), prowadzona przez Pion III RUSW w Międzyrzeczu w okresie 23.10.1985 - 22.11.1986, dotyczyła faktu odbywania spotkań przez działaczy "Solidarności". Sprawa zmierzała do ustalenia charakteru tych spotkań. Jerzy Hawran został zarejestrowany jako figurant SOS "Malkontenci" w dniu 15.11.1985 pod numerem Go 7910 jako "podejrzany o prowadzenie wrogiej działalności w środowisku". Wymieniony był charakteryzowany jako osoba wrogo ustosunkowana do PZPR. Był członkiem prezydium MKZ NSZZ "Solidarność". W październiku 1985 kolportował nielegalne wydawnictwa "Solidarności" . Był także członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej. Po zakończeniu sprawy, jej materiały złożono w archiwum pod sygn. 873/II, a następnie zniszczono. Materiały 873/II zostały zniszczone protokołem brakowania 12/90. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Franciszek Hawran został wytypowany przez Wydz. III WUSW w Zielonej Górze jako osoba, której pozyskanie do współpracy może być celowe ze względu na związek wymienionego z NSZZ „Solidarność”. Opracowanie prowadzono w okresie od 15.04.1987 do 6.01.1988. Charakteryzowany w aktach jako autor szeregu „wrogich inicjatyw o charakterze politycznym” po wprowadzeniu stanu wojennego. W związku z angażowaniem się w działalność opozycyjną objęty był kontrolą operacyjną w ramach sprawy „Malkontenci”, w toku której ustalono, że w miejscu pracy wieszał emblematy „Solidarności” i nosił wpięty znaczek tego związku zawodowego. Utrzymywał ponadto kontakty z działaczami „Solidarności” i dysponował nielegalną literaturą. W notatce z analizy materiałów, pracownik SB, który planował pozyskanie Franciszka Hawrana do współpracy stwierdził: „ze względu na wrogi stosunek do MO i SB, nawiązanie dialogu operacyjnego (…) jest nierealne”. IPN Po 0023/616 (21921/I-k).
.