Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-07-2024 08:29

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan Zdzisław
Nazwisko: Kuczma
Miejsce urodzenia: Grudziądz
Data urodzenia: 19-11-1924
Imię ojca: Bazyli
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:

Od 19.11.1962 r. w PZPR. Z wykształcenia magister inżynier górnik, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1950 r., studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, cztery lata (1951 r.).
W 1941 r. pracował jako robotnik melioracyjny w Zarządzie majątku Pilica w miejscowości o tej samej nazwie. W okresie 1.02.1942 – 15.01.1945 r. goniec praktykant w Urzędzie Skarbowym w Miechowie. W okresie powojennym był najpierw milicjantem w Powiatowej Komendzie Milicji Obywatelskiej w Krakowie (22.04.1945 – 27.09.1945), potem studiował na AGH w Krakowie, jednocześnie był tam młodszym asystentem. W okresie od maja do końca grudnia 1950 r. był nauczycielem w Liceum Górniczym w Krakowie. Sztygarem w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów w Bytomiu był od 1.01.1951 do 30.02.1953 r. Od końca 1953 r. do grudnia 1963 r. w Warszawie najpierw kierownik zakładu i zastępca dyrektora METROBUDOWY, następnie dyrektor techniczny Zjednoczenia Budownictwa Kopalń Rud. Członek Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Naczelnej Organizacji Technicznej Warszawa-Katowice 1951 r.


Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR sygn. 18716, s. 6, 8, 12.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego Warszawa 01-12-1963 30-09-1968 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 12.
Członek Komitet Warszawski Warszawa PZPR 1968 1970 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 8.
Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 01-10-1968 20-02-1971 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 12.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Warszawa 21-02-1971 19-11-1974 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 12, 47.
Wiceprezes Polski Komitet Normalizacji i Miar Warszawa 01-02-1975 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 12.
Podsekretarz Stanu Urząd Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 25-09-1981 12-1983 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 49; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991. PWN Warszawa 1991, s. 179.
Zastępca Przewodniczącego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 04-12-1982 1-12-1983 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 187116, s. 50, 51.
.