Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2022 09:02

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: August
Nazwisko: Gajdemski
Miejsce urodzenia: Budki Wojtkiewickie
Data urodzenia: 15-05-1915
Kraj urodzenia: Ukraina
Imię ojca: Michał
Imię matki: Elżbieta
Dodatkowe informacje:

W okresie od 1941 do 23.06.1943 partyzant w zgrupowaniu partyzantki sowieckiej gen. Kołpaka. Od 23.06.1943 do sierpnia 1944 dowódca oddziału AL ps. „Brzóska” w zgrupowaniu „Jeszcze Polska nie zginęła". Od sierpnia 1944 do 19.05.1946 służba w WP. Od 22.05.1946 do 15.04.1947 zastępca komendanta ds. wywiadu 39 Komendy Odcinka Gorlice 9 Oddziału Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Od 15.04.1947 do 26.04.1948 kierownik Sekcji Wywiadowczej Krośnieńskiej Komedy WOP w Krośnie.Od 21.06.1957 do 31.05.1959 zatrudniony na etacie niejawnym w punkcie repatriacyjnym w Białej Podlaskiej.


Kursy i szkolenia:

W okresie od 5.02.1948 do 24.04.1948 kurs specjalny w Oficerskiej Szkole Informacji w Wesołej.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
GŁÓWNY INSPEKTORAT OP KROSNO 41 SAMODZIELNY BATALION OCHRONY POGRANICZA ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. SPECJALNYCH 26-04-1948
IPN Lu 289/568 904/03/280 wojskowe akta osobowe
IPN Lu 028/2033 5303/V akta osobowe i karta
GŁÓWNY INSPEKTORAT OP SZCZECIN 8 BRYGADA OCHRONY POGRANICZA, SAMODZIELNY BATALION OCHRONY POGRANICZA NR 38 W MIESZKOWICACH, REFERAT VII KIEROWNIK 21-01-1949
GŁÓWNY INSPEKTORAT OP SZCZECIN 8 BRYGADA OCHRONY POGRANICZA, SAMODZIELNY BATALION OCHRONY POGRANICZA NR 44 W TRZEBIEŻY, REFERAT VII ZASTĘPCA DOWÓDCY BATALIONU DS. ZWIADU JEDNOCZEŚNIE KIEROWNIK REFERATU 18-03-1949
DOWÓDZTWO WOP CHEŁM 23 BRYGADA WOP, WYDZIAŁ VII ZWIADU ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. ZWIADU JEDNOCZEŚNIE SZEF WYDZIAŁU mjr 03-07-1950 10-12-1952
KW MO LUBLIN WYDZIAŁ III, GRUPA OPERACYJNA W BIAŁEJ PODLASKIEJ STARSZY OFICER OPERACYJNY - 21-06-1957
KP MO KRASNYSTAW ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 01-06-1959
KP MO KRASNYSTAW I ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - 01-04-1967
KW MO LUBLIN WYDZIAŁ KONTROLI RUCHU GRANICZNEGO ZASTĘPCA NACZELNIKA mjr 01-08-1970 31-01-1971
.