Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Sobek
Miejsce urodzenia: Handzlówka
Data urodzenia: 09-06-1880
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Sobek był figurantem Sprawy Agenturalnego Rozpracowania krypt. "Świerk" założonej na jego osobę przez PUBP w Łańcucie 27.02.1948 (brak nr-u rejestracyjnego). W aktach znajdują się także informacje i donosy dot. wystąpień ww. z lat poprzednich. Ww. był długoletnim działaczem ludowym i trzykrotnie był wybierany posłem jako kandydat PSL "Piast". W 1944 roku został starostą łańcuckim, a następnie był przewodniczącym PRN w Łańcucie, był także kandydatem na posła PSL "Nowe Wyzwolenie" w wyborach 1947. Ww. w tym czasie lawirował między PSL Mikołajczyka (którego krytykował), a prokomunistycznym Blokiem Demokratycznym. Z donosów i informacji dot. jego osoby wynika, że z jednej strony na wiecach stwierdzał, że "kto chce iść z postępem musi iść z Lewicą", a z drugiej strony bezpośrednio krytykował PPR i mniej bezpośrednio "nie mógł powstrzymać się od aluzji do Związku Radzieckiego". I tak np. w czerwcu 1946 na wiecu propagującym emigrację na tzw. Ziemie Odzyskane Jan Sobek poruszył temat "terenów wschodnich Polski sprzed 39" sugerując przygotowanie apelu do Stalina, aby je zwrócił Polsce (za co dostał "huczne brawa"). W późniejszych latach Jan Sobek otwarcie krytykował spółdzielnie wiejskie i publicznie twierdził, że "nawet mogą go aresztować, lecz on ze swego stanowiska (w tej sprawie - przyp. red.) nie zrezygnuje". Ww. miał też spotykać z się z członkami b. PSL Mikołajczyka. Sprawa krypt. "Świerk" została zamknięta przez Wydział III WUdsBP w Rzeszowie 21.05.1956 i złożono do archiwum Wydziału X WUdsBP w Rzeszowie pod sygn. 30241, a następnie 17.07.1969 przerejestrowana pod sygn. 4254/II. IPN Rz 042/1357 (4254/II).
Informacje dot. Jana Sobka znajdują się w Charakterystyce Nr 3 opracowanej w Wydziale "C" KW MO w Rzeszowie dot. organizacji pod nazwą Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Okręg Rzeszów (WiN). Ww. występuje w materiałach jako były poseł z PSL, który "rozpowszechniał wrogą propagandę przeciwko kolektywizacji wsi i ZSRR". IPN Rz 05/6 (CHF-3 t. 5).
.